Riaditeľ CIA Bill Burns viedol minulý týždeň v Moskve vzácny rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

8. November 2021

(CNN) Riaditeľ CIA Bill Burns viedol minulý týždeň v Moskve vzácny rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby oznámil „vážne“ obavy USA ohľadom hromadenia ruskej armády pozdĺž ukrajinskej hranice a pokúsil sa určiť ruské zámery, povedali dva zdroje s priamymi znalosťami. CNN.

O diskusii potvrdil aj Putinov hovorca.
“Áno, taký rozhovor prebehol po telefóne,” povedal v pondelok CNN Putinov hovorca Dimitrij Peskov.
CNN v piatok informovala, že Burnsova návšteva ruského hlavného mesta sa uskutočnila v čase rastúceho znepokojenia niektorých amerických predstaviteľov z možnosti rozšírenej ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine.
Jeden zdroj povedal CNN, že USA majú „vážne obavy“ z ruského nahromadenia a dodal: „Bolo by pochabé, keby sme neuvažovali o možnosti invázie alebo invázie.“
Keď bol Peskov opýtaný na témy, ktorých sa tento telefonický rozhovor dotkol, odpovedal, že ide o „bilaterálne vzťahy, krízovú situáciu v diplomatickej praxi a výmenu názorov na regionálne konflikty“.
“Samozrejme boli spomenuté aj otázky kybernetickej bezpečnosti,” dodal Peskov.
Hodnotenie ruských motívov sa v rámci administratívy značne líši, pričom niektoré zdroje oznámili CNN, že sa domnievajú, že by sa Rusko mohlo pripravovať na inváziu, zatiaľ čo iné naznačujú, že vykonávajú cvičenia alebo sa jednoducho snažia Ukrajinu zastrašiť.
A Ukrajina verejne bagatelizovala myšlienku, že Rusko buduje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti hraníc nad bežnú úroveň. Rusko „zaviedlo prax „prevádzania a hromadenia vojenských jednotiek za účelom udržania napätia v regióne a politického tlaku na susedné krajiny“, uviedlo v utorok ukrajinské ministerstvo obrany.
Satelitné snímky zhotovené spoločnosťou Maxar Technologies minulý týždeň ukazujú druh nepravidelného pohybu ruských jednotiek a vybavenia, ktorého sa americkí predstavitelia obávajú. Snímky ukazujú ruské jednotky, tanky a delostrelectvo zhromaždené v blízkosti ruského mesta Jelnya a Bidenova administratíva je viac ako na jar znepokojená tým, že by Rusko mohlo začať inváziu, uviedli dvaja vysokí americkí predstavitelia.
Prezident Joe Biden vyslal Burnsa v utorok do Moskvy v snahe zabrániť akémukoľvek druhu eskalácie, kde sa stretol s kremeľskými predstaviteľmi, aby sa pokúsil odradiť akékoľvek plány na ofenzívu tým, že oznámil, že Spojené štáty pozorne sledujú presuny jednotiek, uviedli ľudia. na ich stretnutie.
Burns tiež spomenul obavy USA, že Rusko je blízko využitia svojho vývozu plynu ako pákového efektu, pričom Ukrajina a ďalšie európske krajiny podľa predpovede budú trpieť energetickou krízou mieriacou do zimy.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*