Rusko adresovalo ponuku Turecku, s radosťou im predá aj vlastné stíhačky Su-35

18. júla 2019

18.7.2019 (Webnoviny.sk) – Rusko sa vo štvrtok ponúklo Turecku, že mu môže predať svoje vojenské stíhačky Su-35. Táto ponuka prišla po tom, ako Spojené štáty rozhodli o vylúčení Turecka z programu bojových stíhačiek F-35, čím reagovali na turecké rozhodnutie zaobstarať si ruský obranný raketový systém S-400.

Varovanie USA

Ako vo štvrtok vyhlásil šéf ruského štátneho zbrojárenského koncernu Rostech Sergej Čemezov, Moskva rada Turecku predá svoje stíhačky Su-35, ak Ankara o ne „prejaví záujem“.

Spojené štáty pritom Turecko, svojho spojenca zo Severoatlantickej aliancie (NATO), vopred opakovane varovali pred nákupom ruského systému protivzdušnej obrany.

USA a ich spojenci tvrdia, že je nekompatibilný s ich obrannými systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu pre stíhačky F-35. Podľa Washingtonu prítomnosť ruského obranného systému S-400 v Turecku pomôže ruským spravodajským službám.

Víkend sa na severe Slovenska začne poľadovicou, výstraha je vydaná pre 13 okresov

6.12.2019 (Webnoviny.sk) - V Žilinskom kraji a okresoch Púchov a Považská Bystrica meteorológovia varujú pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil vý...

Chýba mu odôvodnenie

Turecko vo štvrtok vyhlásilo, že rozhodnutie Washingtonu vylúčiť ho z programu bojových stíhačiek F-35 ide proti „duchu aliancie“ a vyzvalo USA, aby si tento krok ešte rozmysleli. Podľa tureckého ministerstva zahraničných vecí rozhodnutie Washingtonu „postráda legitímne odôvodnenie“.

„Nie je iba nespravodlivé nechať Turecko mimo programu, ktorého je partnerom, ale tvrdenie, že S-400 oslabí F-35, je navyše neodôvodnené,“ uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničia.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko adresovalo ponuku Turecku, s radosťou im predá aj vlastné stíhačky Su-35 © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*