Ruskú súd odsúdil divadelnú režisérku Berkovičovú a scenáristku Petrijčukovú na šesť rokov väzenia, ich hra „Finist, jasný sokol“ vraj ospravedlňuje terorizmus

8. júla 2024

8.7.2024 (SITA.sk) – Ruský súd v pondelok odsúdil divadelnú režisérku Jevgeniju Berkovičovú a scenáristku Svetlanu Petrijčukovú na šesť rokov väzenia za obvinenia z podpory terorizmu.

Cieľom hry bolo predchádzať terorizmu

Tento verdikt je ďalším príkladom neúprosného zásahu proti disentu v Rusku, ktorý sa vystupňoval po predvlaňajšom vyslaní ruských jednotiek na Ukrajinu.

Berkovičová a Petrijčuková boli obvinené, že ich hra „Finist, jasný sokol“ obhajuje terorizmus, čo v Rusku predstavuje trestný čin s možným trestom až do siedmich rokov väzenia. Obe opakovane odmietli vznesené obvinenia.

V jednom z pojednávaní Berkovičová uviedla, že inscenáciu vytvorila s cieľom predchádzať terorizmu. Petrijčuková jej stanovisko podporila, tvrdiac, že hru napísala s podobným cieľom.

Prestížna cena a podpora ministra

Právnici umelkýň argumentovali, že hra bola dokonca podporená ruským ministerstvom kultúry a získala prestížnu cenu Zlatá maska. V roku 2019 bola hra predstavená väzenkyniam v sibírskom ženskom väzení a získala pozitívnu odozvu od ruských štátnych väzenských služieb.

Prípad Berkovičovej a Petrijčukovej vyvolal rozhorčenie po celom Rusku. Otvorený list na podporu týchto dvoch umelkýň, iniciovaný nezávislými novinami Novaja Gazeta, podpísalo od ich zatknutia viac ako 16-tisíc ľudí. List argumentoval, že hra nesie jasný protiteroristický odkaz.

Viac k témam: Terorizmus, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Ruskú súd odsúdil divadelnú režisérku Berkovičovú a scenáristku Petrijčukovú na šesť rokov väzenia, ich hra „Finist, jasný sokol“ vraj ospravedlňuje terorizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*