Slováci triedia čoraz viac plastového odpadu, dobré výsledky dosiahli aj v recyklovaní skla

29. januára 2019

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Na slovenských skládkach končí čoraz menej plastového odpadu, v súčasnosti je to len asi šesť percent plastov. Miera recyklácie plastov, naopak, postupne stúpa.

Splnili cieľ recyklácie

Ako informovala organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK, miera recyklácie plastov dosahuje na Slovensku vyše 60 percent, vďaka čomu sa podarilo splniť cieľ recyklácie stanovený na rok 2018 (50 percent), ako aj na rok 2020 (55 percent).

„Zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa prejavilo vo výraznom náraste triedenia komunálnych odpadov na Slovensku. Tešíme sa, že k tomu prispeli najmä odpady z obalov a neobalových výrobkov,“ vyjadrila sa Hana Nováková, generálna riaditeľka ENVI – PAK-u. Dodala, že zber triedeného odpadu medziročne narástol takmer o 50 percent.

Dobré výsledky dosahuje Slovensko aj v recyklácii papiera a lepenky. Cieľom pre rok 2018 bolo dosiahnuť recykláciu na úrovni 55 percent, už v roku 2017 bol tento cieľ prekročený a miera recyklácie dosiahla 69 percent.

Najobchodovanejšia surovina

Skládkovanie papiera a lepenky kleslo na 0,26 percenta z celkového množstva. Aj recyklácia skla je na výbornej úrovni. Stanovený cieľ na rok 2020 je 80 percent, už teraz Slovensko recykluje sklo na 88 percent.

Odpady z kovov patria medzi najobchodovanejšiu surovinu. V roku 2017 dosiahla ich produkcia 1,5 milióna ton, miera recyklácie dosahuje 64 percent. „Výsledky ukazujú, že nastavený systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov prináša svoje ovocie,“ uzavrela Nováková.

Viac k témam: plastový odpad, recyklovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci triedia čoraz viac plastového odpadu, dobré výsledky dosiahli aj v recyklovaní skla © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*