Štefan Štefek bude žiadať odškodné pre nezákonné obvinenie, ktoré spája s komunálnymi voľbami

29. januára 2019

NITRA 29. januára (WebNoviny.sk) – Bývalý viceprimátor Nitry Štefan Štefek bude žiadať odškodnenie za majetkovú aj nemajetkovú ujmu, ktorá mu vznikla pre obvinenie z prečinu nepriamej korupcie. Obvinenie v decembri zrušil generálny prokurátor Jaromír Čižnár ako nezákonné.

Vo svojom uznesení z 12. decembra 2018 skonštatoval, že „bol porušený zákon v neprospech obvineného. Uznesenie prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry sa ruší a ruší sa aj chybné konanie, ktoré mu predchádzalo.“

Čižnár skonštatoval, že na obvinenie neboli splnené zákonné podmienky a uznesenie o vznesení obvinenia bolo teda vznesené v rozpore so zákonom.

Vtrhnutie kukláčov pred voľbami

Spis bol založený 16. apríla 2018, Štefeka zadržali až 24. septembra. „Z nevysvetliteľných dôvodov trvalo orgánom prípravného konania takmer pol roka, kým sa rozhodli vzniesť obvinenie,“ skonštatoval generálny prokurátor.

Štefek dáva svoje zadržanie do súvisu s komunálnymi voľbami v novembri 2018, v ktorých kandidoval za primátora Nitry ako nezávislý. Kukláči ho totiž zadržali zhruba mesiac a pol pred voľbami. Do jeho domu vtrhli o 6:30, popoludní ho po výsluchu pustili. Svedkom udalosti bola jeho 14-ročná dcéra a šesťročný syn.

„Som rád, že som zbavený obvinenia. Nemôžem celú vec však nechať len tak bez povšimnutia, pretože takéto veci by sa v demokratickej Slovenskej republike nemali stávať,“ povedal v utorok Štefek na tlačovej konferencii.

Podľa jeho slov utrpel traumu on, aj jeho rodina. Zároveň je presvedčený, že obvinenie mu uškodilo aj politicky a odrazilo sa na jeho výsledku vo voľbách.

„Požiadame generálnu prokuratúru o uhradenie nemajetkovej a majetkovej ujmy. Keď nevyhovie, pôjde žaloba na súd,“ povedal Štefekov právnik Dušan Ivan.  Ako spresnil, nemajetkovú ujmu budú žiadať na hornej hranici, ktorú povoľuje zákon, čiže okolo 23-tisíc eur, majetková ujma predstavuje náklady na právnika.

Zmluvou o reklame mal byť úplatok

Podľa obvinenia, ktoré vzniesla Národná kriminálna agentúra (NAKA), Štefek ako vtedajší technicko–investičný riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Nitre oslovil konateľa zvolenskej obchodnej spoločnosti Jozefa H., aby si zaplatil reklamu u futbalového klubu FC Nitra, kde Štefek tiež pôsobil. Za to mu údajne sľúbil, že mu zabezpečí dobré kontrakty vo vodárňach.

„Zmluvou o reklame mal byť úplatok vo výške 36-tisíc eur zakrytý,“ informovala vtedy polícia. „Jozef H. nikdy proti Štefanovi Štefekovi nevypovedal,“ povedal Štefekov právnik Ivan. Jozef H. je stále obvinený z nepriamej korupcie a konanie v celej veci naďalej prebieha.

„Keďže je tu jednoznačný právny názor, vyšetrovateľ nemá inú možnosť, ako zastaviť aj konanie vo veci. Dokiaľ nebude vybavený aj ten druhý pán, dovtedy bude tá vec asi žiť,“ myslí si právnik Dušan Ivan.

Najprv ma zobrali, potom až pýtali doklady

NAKA začala konať na základe oznámenia osoby, ktorú Štefek pozná, menovať ju však nechce. Podľa jeho slov však nejde o predstaviteľa Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti ani poslanca parlamentu, kraja či mesta.

Proti uzneseniu o vznesení obvinenia podal Štefek prostredníctvom svojho advokáta sťažnosť, ktorú prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry 15. októbra zamietla. Následne robila polícia 16. novembra konfrontáciu Štefeka so zvolenským podnikateľom.

„Všetkých nás to prekvapilo, pretože keď jeden hovorí, že je niečo čierne a druhý tiež hovorí, že je niečo čierne, tak neviem, čo treba na tom konfrontovať. Pri tejto konfrontácii sme boli svedkom toho, že policajt pred nami telefonoval na FC Nitra, že žiada fotokópie zmluvy o reklame a pohyby na účtoch. To znamená, že mňa najprv zoberú a až potom pýtajú doklady, ktoré si mali obstarať v čase založenia spisu,“ kritizoval Štefek.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka potvrdil zrušenie uznesenia o vznesení obvinenia, viac informácií však neposkytol. „Aby nedošlo k sťaženiu alebo zmareniu objasnenia alebo vyšetrenia veci, viac informácií nie je možné poskytnúť,“ uviedol.

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, korupcia, NAKA Národná kriminálna agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Štefan Štefek bude žiadať odškodné pre nezákonné obvinenie, ktoré spája s komunálnymi voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*