Súd v Bielorusku odsúdil ďalšiu nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú

3. augusta 2022

3.8.2022 (Webnoviny.sk) – Súd v Bielorusku v stredu vymeral päťročný trest odňatia slobody pre nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú. Verdikt je súčasťou vládneho záťahu na opozičných aktivistov, kritické médiá a nezávislých novinárov.

Odsúdená za účasť na prostetoch

Päťdesiatdvaročnú novinárku z televízie Belsat, ktorá sídli v Poľsku, uznali vinnou z vytvorenia extrémistickej organizácie a účasti na protestoch. Sudca v meste Homeľ jej pritom dal o rok dlhší trest, ako pre ňu žiadala obžaloba, uviedlo Bieloruské združenie novinárov.

Iryna Slaunikavová strávila ostatných 10 mesiacov vo väzbe. Zadržali ju v októbri na letisku v Minsku po príchode z dovolenky. Pôvodne ju uväznili na 15 dní pre zverejňovanie extrémistického obsahu na sociálnej sieti Facebook.

Výbor na ochranu novinárov verdikt odsúdil

Výbor na ochranu novinárov v stredu verdikt odsúdil ako „ďalší príklad hlboko cynickej a pomstychtivej povahy bieloruskej vlády“. Bieloruské združenie novinárov poukázalo na to, že „bieloruské úrady pokračujú v perzekúcii novinárov za využívanie ich práva na slobodu prejavu“.

V utorok a stredu sa na podporu novinárky uskutočnili v poľskej Varšave demonštrácie, pričom demonštranti žiadali uvalenie sankcií na tých, čo stíhajú novinárov v Bielorusku.

Odsúdená už tretia novinárka

Salunikavová je už tretia novinárka z Belsatu, ktorú uväznili v Bielorusku. Jej kolegyňu Kaciarynu Bachvalavovú v júli odsúdili na osem rokov väzenia za velezradu, pričom už vtedy si odpykávala dvojročný trest.

Ďalšia novinárka Darja Čulcovová si vo väzení odpykáva dvojročný trest z roku 2021. Samotnú televíziu Belsat, ktorá vysiela po bielorusky a je financovaná poľskou vládou, v Bielorusku úrady vyhlásili za extrémistickú.

Po masívnych protestoch po znovuzvolení Alexandra Lukašenka za prezidenta v auguste 2020 bieloruské úrady začali rozsiahli záťah na disent. Najväčšie nezávislé médiá museli skončiť činnosť a väčšina nezávislých novinárov opustila krajinu. V súčasnosti je v Bielorusku vo väzbe 29 novinárov.

Viac k témam: Novinárka, Odsúdenie, Sloboda prejavu
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v Bielorusku odsúdil ďalšiu nezávislú novinárku Irynu Slaunikavovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*