Svitko obsadil na Rely Dakar konečné dvanáste miesto, druhýkrát v kariére triumfoval Sunderland

14. January 2022

14.1.2022 (Webnoviny.sk) – Trinásta účasť na prestížnej púštnej Rely Dakar priniesla slovenskému motocyklistovi Štefanovi Svitkovi konečnú dvanástu priečku. Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v Saudskej Arábii v konečnom účtovaní zaostal o 59:17 min. za víťazným Britom Samom Sunderlandom, nebyť šestnástich minút penalizácií by Svitko skončil na siedmej priečke.

S tohtoročnou edíciou Rely Dakar sa rozlúčil osemnástou pozíciou v piatkovej 12. etape, v ktorej dostal trest v podobe jednej minúty k svojmu času.

Triumfoval Sunderland

Piatková záverečná na trase Bisha – Džidda merala 680 kilometrov, z nich bolo len 164 km meraných úsekov. V súťaži motocyklov sa v piatok z triumfu tešil Čiľan Pablo Quintanilla, druhý skončil s mankom 18 sekúnd Austrálčan Toby Price a tretí bol ďalší Čiľan José Ignacio Cornejo (+29 s). Svitko v piatok stratil na Quintanillu aj so spomenutou minútovou penalizáciou 9:04 min.

V konečnom účtovaní triumfoval Brit Sam Sunderland, ktorý v piatok obsadil 8. stupienok. Na druhej priečke zostal Quintanilla (+3:27 min.) na 3. poste klasifikovali Rakúšana Matthiasa Walknera (+6:47 min.). Tridsaťdvaročný Sunderland v minulosti ovládol Rely Dakar aj v roku 2017, vtedy sa stal medzi motocyklistami prvým Britom, ktorému sa to podarilo.

Kaufland opäť medzi najlepšími – už štvrtýkrát získal ocenenie Top Employer

20.1.2022 (Webnoviny.sk) - Patrí k elitným zamestnávateľom u nás, ale aj na európskom trhu. Nezávislý audit medzinárodnej organizácie Top Employers Institute udelil obchodnému reťazcu Kaufland...

Štefan Svitko pri trinástej účasti na Rely Dakar dokončil toto podujatie deviatykrát, jeho maximom je 2. priečka z januára 2016. Vlani obsadil 8. pozíciu.

V súťaži automobilov na čele Al-Attiya

Víťazov majú už aj ďalšie kategórie. V súťaži automobilov si celkový triumf pripísal Nasser Al-Attiyah z Kataru, ktorý sa na čele hodnotenia usadil už po prvej etape a nikoho z konkurentov už pred seba nepustil. Na zisk titulu mu v záverečnej etape stačila aj 19. pozícia. V piatok triumfoval Juhoafričan Henk Lategan pred Francúzom Stéphanom Peterhanselom a ďalším juhoafrickým jazdcom Brianom Baragwanathom.

Attiyah si vyjazdil na Rely Dakar už svoje štvrté prvenstvo, v minulosti to dokázal aj v rokoch 2011, 2015 a 2019. Celkovo druhý skončil s mankom 27:46 min. Francúz Sébastien Loeb, tretiu priečku obsadil domáci Yazeed Al-Rajhi (+1:01:3 h.). Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom v záverečnej 12. etape obsadili 32. stupienok (+13:57 min.) a v celkovom poradí obsadili 24. miesto s mankom 6:36:11 h na víťaza.

Najlepší čas dosiahol Sotnikov

Medzi štvorkolkami si titul domov odnáša Francúz Alexandre Giroud, ktorého v piatok klasifikovali na 5. pozícii a v celkovom poradí mal pred Franciscom Morenom z Argentíny náskok 2:21:11 h.

V súťaži kamiónov počas celej Rely Dakar dominovali Rusi na Kamazoch. V celkovom poradí triumfoval Dmitrij Sotnikov s náskokom 9:58 min. pred Eduardom Nikolajevom, tretí Anton Šibalov zaostal v súhrne o 1:11:11 h. a štvrtý Andrej Karginov o 1:49:55 h. V piatok dosiahol najlepší čas práve Sotnikov, druhý bol Čech Martin Macík.

Viac k témam: Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk – Svitko obsadil na Rely Dakar konečné dvanáste miesto, druhýkrát v kariére triumfoval Sunderland © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*