V kauze prípravy vrážd prokurátorov by mal vypovedať Juhás, ktorý vyšetroval aj Kuciakovu smrť

22. januára 2023

22.1.2023 (Webnoviny.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku bude v pondelok 23. januára pokračovať hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Práve vo veci prípravy vrážd by mal prísť vypovedať policajný vyšetrovateľ Peter Juhás, ktorý vyšetroval prípad vraždy novinára. Poznatky z tohto vyšetrovania totiž boli následne využité pre objasňovanie prípadu prípravy vrážd.

Pojednávania v spojenom súdnom procese sú vytýčené aj na utorok 24. a stredu 25. januára. Okrem spomínaného Juhása je predvolaná ešte jedna svedkyňa a traja súdni znalci. Súd by sa tiež mal zaoberať komunikáciou z aplikácie Threema, ktorá sa týka prípadu prokurátorov.

Žilinka, Lipšic a kauza Technopol

V kauze prípravy vrážd prokurátorov čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko D. Podľa prokuratúry zadal v roku 2017 Marian Kočner Alene Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Dôvodom bolo angažovanie sa dvojice v kauze Technopol.

Alena Zsuzsová s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili.

Objednávku preto Andruskó zadal Dušanovi Kracinovi, cez ktorého sa dostala k Darkovi D. Ten na príprave skutku spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iliom Weissom. Skutok však nakoniec nebol dokonaný.

Otočil sa mu chrbtom

V roku 2018 Marian Kočner následne oslovil Alenu Zsuzsovú vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Mariana Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách.

Alena Zsuzsová opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Viac k témam: Kauza Technopol, Kočner komunikácia Threema, Príprava vraždy, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – V kauze prípravy vrážd prokurátorov by mal vypovedať Juhás, ktorý vyšetroval aj Kuciakovu smrť © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*