V Košickom kraji vzniklo prvé špecializované denné zariadenie pre autistov

28. januára 2019

KOŠICE 28. januára (WebNoviny.sk) – V Košickom samosprávnom kraji (KSK) vzniklo prvé špecializované zariadenie s ambulantnou, teda dennou starostlivosťou pre autistov.

Ako v pondelok informovala agentúru SITA hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová, zariadenie funguje pri Domove sociálnych služieb DOMKO (DOMKO-DSS). V zrekonštruovaných priestoroch na ulici Park mládeže v Košiciach ho môže využívať osem klientov.

Individuálny prístup

Zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK malo autistických klientov v ambulantnej aj týždennej pobytovej forme už v minulosti. Doteraz však boli zaradení do skupín spolu s klientmi s inými postihnutiami. Nereflektovalo to však na potreby ľudí s autizmom, ktorých fungovanie v skupinách je problematické a vyžadujú si osobitný prístup.

Pri ambulantnej službe nie je klient vytrhnutý z rodinného prostredia, nedochádza k jeho izolácii a počas dňa má príležitosť rozvíjať sa. Okrem toho je jeho výhodou individuálny prístup.

Špecializované zariadenie v našom kraji chýbalo. Klienti s autizmom mohli navštevovať najbližšie takéto zariadenie v Prešove. V rámci súčasných trendov poskytovania sociálnych služieb, akým je deinštitucionalizácia a s ňou spojený rozvoj komunitných služieb, sme sa preto rozhodli zriadiť prvé špecializované zariadenie v našom kraji, ktoré im bude poskytovať dennú starostlivosť,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Bezpečné prostredie

DOMKO poskytuje aj terénnu službu včasnej intervencie pre rodiny s deťmi do sedem rokov. Pomáha rodinám, do ktorých sa narodí dieťa s postihnutím, aby sa jej členovia čo najlepšie prispôsobili situácii a naučili sa s ňou žiť.

Našou snahou je vytvoriť klientom s autizmom také prostredie, v ktorom sa budú cítiť bezpečne, budú sa doň radi vracať a následne ich postupne začleňovať do života v zariadení. Špecializované centrum má zároveň na istú časť dňa odbremeniť rodičov a poskytnúť im podporu v rôznych životných situáciách aj formou špecializovaného sociálneho poradenstva,“ ozrejmil riaditeľ zariadenia DOMKO-DSS Martin Vatra.

Doložil, že počas dňa čakajú na klientov činnosti zamerané napríklad na rozvoj komunikácie, vzájomné spoznávanie či rozvoj sociálnych vzťahov. Do programu zahŕňajú hru, pohybové aktivity aj tvorivú činnosť.

Celoročná starostlivosť

Košický kraj chce rozšíriť aj celoročnú pobytovú formu starostlivosti. Už v máji vznikne v Čani zariadenie podporovaného bývania pre šesť klientov s mentálnym postihnutím, ktorí aktuálne navštevujú ambulantnú formu.

DOMKO vzniklo v roku 1965, pôvodne poskytovalo služby deťom a mládeži výlučne v ambulantnej forme. Od roku 2015 pribudla týždenná forma, v rámci ktorej zostávajú klienti v starostlivosti domova od pondelka do piatka. V súčasnosti navštevuje zariadenie 70 klientov. KSK je zriaďovateľom zariadenia od roku 2002.

Viac k témam: autizmus, KSK Košický samosprávny kraj, starostlivosť
Zdroj: Webnoviny.sk – V Košickom kraji vzniklo prvé špecializované denné zariadenie pre autistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*