Video: Irán si pripomína 40. výročie islamskej revolúcie, ľudia skandovali aj heslo „Smrť Amerike“

11. februára 2019

TEHERÁN 11. februára (WebNoviny.sk) – Státisíce Iráncov vyšli v pondelok do ulíc Teheránu a ďalších miest naprieč krajinou, aby oslávili 40. výročie revolúcie, ktorá ukončila vládu proamerického šacha Mohammada Rezu Pahlavího a vyniesla k moci islamistov.

Jedenásty február 1979 bol tiež dňom, keď ajatolláh Rúholláh Chomejný vyhlásil vznik Iránskej islamskej republiky.

Ulice iránskych miest sú pri tejto príležitosti vyzdobené a z reproduktorov zaznievajú revolučné a nacionalistické piesne, ktoré majú prilákať ľudí, aby sa pridali k oslavám. Iránci počas nich tradične mávajú štátnymi vlajkami a skandujú heslá ako „Smrť Amerike„.

Tohtoročné oslavy sa nesú v znamení zvýšeného napätia vo vzťahoch so Spojenými štátmi. Dôvodom je májové rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody medzi Teheránom a svetovými mocnosťami z roku 2015. Američania následne v novembri minulého roku opätovne uvalili na islamskú republiku tvrdé ekonomické sankcie.

Počet úmrtí na predávkovanie drogami po prvý raz za dve desaťročia klesol

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Počet úmrtí na predávkovanie drogami v USA v minulom roku klesol. Stalo sa tak po prvý raz za dve desaťročia. Centrum pre kontrolu a prevenciu ...

Viac k témam: islamská revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Irán si pripomína 40. výročie islamskej revolúcie, ľudia skandovali aj heslo „Smrť Amerike“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*