Vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018 otriasla Slovenskom

21. februára 2020

21.2.2020 (Webnoviny.sk) – Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili pred dvoma rokmi 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Podľa prvého vyjadrenia vtedajšieho prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara bola pravdepodobným motívom vraždy Kuciakova investigatívna práca, čo v septembri 2018 potvrdil aj dozorujúci prokurátor.

Špecialista na dátovú žurnalistiku

Zavraždený Ján Kuciak bol reportérom spravodajského portálu Aktuality.sk a špecialistom na dátovú žurnalistiku, ktorý vyhľadával a analyzoval informácie z verejných zdrojov. Venoval sa predovšetkým kauzám spojeným s daňovými a dotačnými podvodmi.

Slovenské média napríklad po jeho vražde publikovali ním pripravovaný materiál o podvodoch talianskych podnikateľov na východnom Slovensku, napojených na zločineckú skupinu ’Ndrangheta a o väzbách jedného z jej členov na predstaviteľov vládnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Roberta Fica.

Ján Kuciak písal aj o nezákonných aktivitách podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý sa mu za to, niekoľko mesiacov pred vraždou v septembri 2017, aj telefonický vyhrážal. Novinár podal na podnikateľa trestné oznámenie, ale polícia ho odmietla bez toho, aby Mariana Kočnera vypočula.

Futbalisti MFK Ružomberok pomáhajú seniorom

6.4.2020 (Webnoviny.sk) - Bobček: Človek sa teší, že môže prísť zase medzi spoluhráčov a zároveň pomôcť starším ľuďom.Nestretli sa na zelenom "koberci", ale za ...

Po vražde novinára sa prípad znovu otvoril. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ale oznámenie Jána Kuciaka opäť odmietla s tým, že „nie je dôvod na začatie trestného stíhania”.

Odmena milión eur a ochrana novinárov

Februárová vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice otriasla slovenskou verejnosťou aj politickou scénou. Po zverejnení správy o dvojnásobnej vražde vláda vypísala odmenu milión eur za informácie vedúce k odhaleniu páchateľa a niektorí novinári dostali policajnú ochranu.

Pred vraždou pritom niektorí vládni predstavitelia vyhrážanie sa novinárom zľahčovali a vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) zvykol novinárov označovať ako „špinavé protislovenské prostitútky“.

V priebehu niekoľkých dní sa po celej krajine konali masové protesty, aké Slovensko nezažilo od Novembra ´89. Viedli k rezignácii ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a tiež k vládnej kríze.

Pod tlakom verejnosti podal Robert Fico demisiu svojej vlády a vo funkcii premiéra ho nahradil jeho spolustraník Peter Pellegrini. Personálne zmeny, ktoré sa v novej vláde udiali, však boli minimálne.

Súdny proces

Koncom septembra 2018 polícia zadržala a obvinila štyri osoby: Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú. V marci 2019 z objednávky vraždy Jána Kuciaka obvinili aj podnikateľa Mariana. Kočnera.

Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry si mal vraždu novinára u Aleny Zsuzsovej objednať práve Marian Kočner z pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť. Marian Kočner mal tiež nechať sledovať viacerých novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený Kuciak. Z vyšetrovania prípadu vyplynula aj rozsiala komunikácia obžalovaného podnikateľa s vysokými predstaviteľmi prokuratúry, justície aj politikmi.

V práve prebiehajúcom súdnom procese Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku už odsúdil obvineného Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody za podiel na úkladnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Tú si u neho mala objednať Alena Zsuzsová na požiadanie Mariana Kočnera. Rozsudok je právoplatný, keďže Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

Za vykonávateľov vraždy označuje prokuratúra Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa, ktorým za ňu mal Andruskó sprostredkovať finančnú odmenu. K činu sa priznal aj obžalovaný Miroslav Marček. Ten podľa svojich slov Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v ich dome zastrelil. Ostatní obžalovaní svoju účasť na vražde, ako aj vinu popierajú. V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018 otriasla Slovenskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*