Zákon prešiel! Slováci dostanú na účet finančnú hotovosť aj v decembri, viac ako milión ľudí sumu 35 až 210 eur

18. októbra 2022

Národná rada dnes prekvapila Slovákov. Viac ako milión z nich dostane nečakane v decembri na účet od 35 do 210 eur ako pomoc pri vysokej inflácií a zdražovaní. Treba o ne žiadať?

Penzisti dostanú štrnásty dôchodok v sume 35 eur až 210 eur nakoniec v decembri tohto roka.

Pôjde o jednorazovú dávku vo výške 70 percent ich 13. dôchodku, ktorý im Sociálna poisťovňa vyplatila v júli tohto roka. Najvyššiu sumu 210 eur dostanú penzisti s najnižším dôchodkom a najnižšiu sumu 35 eur penzisti s najvyšším dôchodkom.

Rast inflácie

Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v zrýchlenom konaní schválil parlament. Vyplatenie štrnástych dôchodkov si vyžiada 207,6 milióna eur.

Štrnástu penziu by malo dostať milión 435-tisíc penzistov, pričom priemerná suma štrnásteho dôchodku má dosiahnuť 144,70 eura. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 139 prítomných poslancov.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ocenil, že všetci poslanci, ktorí boli prítomní v parlamente, zahlasovali za vyplatenie tejto pomoci dôchodcom. Považuje to za signál, že pomoc navrhli férovo. „Férovo v tom zmysle, že to chápeme ako sociálne opatrenie a najviac prispievame tým dôchodcom, ktorí majú najnižšie dôchodky,“ skonštatoval.

Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce,“ zdôvodnilo návrh ministerstvo práce.

Vplyv na rozpočet

Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok podľa rezortu nepostačujúce. Upozorňuje na to, že valorizačný mechanizmus na Slovensku zaostáva za inflačným vývojom s ročným omeškaním.

Výrazný nárast cien tovarov a služieb v tomto roku sa bude dôchodcom kompenzovať pri valorizácii dôchodkových dávok až od 1. januára budúceho roka. Z tohto dôvodu sa bude pokles kúpnej sily penzistov kompenzovať vyplatením štrnástej penzie.

Vyplatenie 14. dôchodkov bude mať podľa ministerstva práce a sociálnych vecí negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.

Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu navrhujeme kompenzovať prostredníctvom vyšších daňových príjmov, ktoré predpokladá Výbor pre makroekonomické prognózy z júna 2022,“ uviedol rezort.

Aj v 2. polroku pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, pričom na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4-percentná miera inflácie za uvedené obdobie. Za prvých osem mesiacov roka sa spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov medziročne v priemere zvýšili o 12,6 %,“ vyčíslilo ministerstvo.

Daj vedieť svojím priateľom

Jeden komentár na “Zákon prešiel! Slováci dostanú na účet finančnú hotovosť aj v decembri, viac ako milión ľudí sumu 35 až 210 eur

  • Zoli Kolompár píše:

    Samozrejme, že sa nejedná o žiadny 14. dôchodok. Ten má celkom inú hodnotu aj sa inakšie vypočítava. Parlament schválil len ďalšiu nespravodlivú sociálnu dávku.

  • Kasperova Eva píše:
    Váš komentár čaká na schválenie. Toto je jeho náhľad, komentár bude viditeľný až po schválení.
    Krajniak a spol.si koľko pripíšu na účet???Ostatným ľuďom len pšochy a ešte sa budú chváliť…nech už idú odkiaľ sa vykotili…????

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*