Žena nakazila koronavírusom 71 ľudí, vo výťahu bola len minútu

16. júla 2020

Žena nakazená koronavírusom, ktorá však nemala žiadne príznaky, dokázala infikovať 71 ľudí po 60-sekundovej jazde vo výťahu.

Vedci začali prípad sledovať od 2. apríla, kedy muž v provincii Chej-lung-ťiang utrpel vážnu mozgovú príhodu, čo je možný následok ochorenia COVID-19. Muža v nemocnici navštevovali jeho traja synovia a tí nevedomky nakazili ďalších 28 ľudí vrátane piatich zdravotných sestier a lekára.


Pred diagnózou muža previezli do inej nemocnice, aby sa zotavil z mŕtvice, kde bolo nakazených ďalších 20 ľudí. Počas tejto doby iný muž, známy ako pacient B, vykazoval príznaky Covid-19 a vedci zistili, že uňho zistený kmeň vírusu pochádza zo zahraničia.

Kedže nákaza sa zvyčajne šíri prostredníctvom úzkeho kontaktu, otestovali mužovu priateľku. Ukázalo sa, že jeho priateľka je infikovaná koronavírusom spolu s dcérou, s ktorou bývala.

Víťazom druhej etapy Critérium du Dauphiné Roglič, Sagan opäť nebojoval o čelnú pozíciu (video)

13.8.2020 (Webnoviny.sk) - Slovinec Primož Roglič sa stal víťazom štvrtkovej 2. etapy 72. ročníka prestížn...

Muž ich navštívil 26. marca, ale mama ani dcéra necestovali ani nemali kontakty, ktoré by pricestovali zo zahraničia. S mamou ani dcérou nesúviseli žiadne ďalšie prípady Covid-19.

9. apríla už boli epidemiologovia zúfalí, takže začali skúmať profily všetkých obyvateľov bytového domu. Zistili, že jedna suseda, ktorá žila nad bytom mamy a dcéry pricestovala zo Spojených štátov. Ukázalo sa, že suseda je v poriadku a bola v domácej karanténe, ale test u nej odhalil protilátky na COVID-19.

Podrobné vyšetrovanie a sledovanie pohybu ukázalo, že ženy neprišli do priameho kontaktu. Jediným zdrojom nákazy sa tak ukázal výťah, ktorý zdieľala s časťou bytového domu. Asymptomatická cestovateľka ho použila na to, aby sa po príchode zo zahraničia dostala do bytu, kde sa následne izolovala. Ako uviedli vedci:

„Preto veríme, že pacient A0 (cestovateľka z USA) bol asymptomatický nosič a že B1.1 (dcéra) bol infikovaný kontaktom s povrchmi vo výťahu v budove, kde žili. Naše výsledky ilustrujú, ako môže jediná asymptomatická infekcia SARS-CoV-2 viesť k rozšírenému komunitnému prenosu.“

Vedci sa domnievajú, že dcéra, ktorá žila na nižšom poschodí, sa musela dotknúť tváre, očí alebo nosa po tom, čo použila tlačidlá, alebo sa oprela panel vo výťahu.

zdroj: info.sk

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*