Ak USA zavedú pre ruský protiraketový systém voči Turecku sankcie, Ankara odpovie

14. júna 2019

ANKARA 14. júna (WebNoviny.sk) – Turecko uskutoční odvetné opatrenia proti akýmkoľvek možným sankciám zo strany Spojených štátov pre dohodu Ankary s Ruskom o nákupe obranného raketového systému S-400, uviedol turecký minister zahraničných vecí.

Mevlüt Cavusoglu pre tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu v piatok povedal, že Turecko si môže vybrať svoje obranné vybavenie ako „nezávislá a slobodná“ krajina. Otázka nákupu ruského raketového systému podráždila už aj tak napäté vzťahy medzi spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie.

Washington považuje ruský systém S-400 za hrozbu pre svoje stíhačky F-35 a varoval Ankaru, že ak sa nákupu systému nevzdá, vylúči ju z programu bojových stíhačiek F-35 a proti krajine môže zaviesť sankcie.

Dočasný americký minister obrany Patrick Shanahan poslal svojmu tureckému rezortnému kolegovi minulý týždeň list, v ktorom mu oznámil, že ak Turecko neupustí od plánov nákupu, výcvik tureckých pilotov sa skončí 31. júla a Turecku neumožnia prevziať posledné štyri stíhačky F-35, ktoré si kúpilo.

Messi sa už zrejme rozhodol. Zahrá si ešte jednu sezónu a potom Barcelonu opustí

4.7.2020 (Webnoviny.sk) - Po predvlaňajšom, pre mnohých pôvodne nepredstaviteľnom prestupe Cristiana Ronal...

Turecký minister zahraničia však v reakcii trval na tom, že dohoda o S-400 je už uzavretá. Turecko sa podľa neho neskloní pred ultimátami a nezmení svoje rozhodnutie na základe takýchto listov.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak USA zavedú pre ruský protiraketový systém voči Turecku sankcie, Ankara odpovie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*