Aktualizované: Štát zvyšuje viaceré finančné príspevky, potešia sa aj rodičia, mesačne dostanú stovky eur

20. februára 2023

Zmenou valorizačného mechanizmu životného minima stúpnu viaceré naň naviazané dávky a príspevky. Sumy životného minima by sa mali od júla tohto roka zvýšiť o predpokladaných 12,7 percenta, teda o očakávaný rast životných nákladov nízkopríjmových domácností.

Rodičovský príspevok stúpne na 465 eur

Napríklad rodičovský príspevok pre rodiča, ktorý dostával materskú dávku, by mal od začiatku budúceho roka stúpnuť o 52,40 eura na 465 eur.

Pre rodičov, ktorí nárok na materskú dávku nemali, by sa mal rodičovský príspevok zvýšiť o 38,20 eura na 339,20 eura. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Prídavok na dieťa a dávka v hmotnej núdzi

O predpokladaných 12,7 percenta by sa mali od začiatku budúceho roka zvýšiť všetky dávky v hmotnej núdzi. Už od 1. júla tohto roka majú v rovnakej miere stúpnuť príspevky, ktoré štát poskytuje pri náhradnej starostlivosti o dieťa.

Zmena spôsobu valorizácie životného minima sa však už netýka prídavku na dieťa, keďže po zvýšení prídavku na dieťa z 30 eur na 60 eur sa táto dávka odpojila od automatickej valorizácie o rast životného minima. To, čo sa prídavok na dieťa v budúcnosti zvýši, bude na rozhodnutí vlády.

Samotné životné minimum na jednu plnoletú fyzickú osobu sa má od začiatku júla tohto roka zvýšiť takmer o 30 eur, zo súčasných 234,42 eura na sumu 264,20 eura. Ak novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi podpíše prezidentka Zuzana Čaputová, nadobudne účinnosť od 1. apríla tohto roka.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*