Americký balík pomoci Ukrajine bude väčší, nedostane len delostrelectvo a protivzdušnú obranu

23. apríla 2024

23.4.2024 (SITA.sk) – Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena pripravuje veľký balík vojenskej pomoci, ktorý bude okrem delostrelectva a protivzdušnej obrany zahŕňať aj obrnené vozidlá. Informuje o tom portál Politico, ktorému to povedali dvaja nemenovaní americkí predstavitelia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa nich ministerstvo obrany dolaďuje potenciálnu novú tranžu, ktorú chce mať pripravenú, keď prezident podpíše návrh na pomoc Ukrajine v objeme takmer 61 miliárd dolárov.

Pomoc schválila Snemovňa reprezentantov

Spomenutú pomoc v sobotu schválila Snemovňa reprezentantov a očakáva sa, že v utorok jej dá zelenú aj Senát. Peniaze pôjdu na doplnenie zásob Pentagonu poskytnutých Kyjevu, ako aj na zaslanie nových zbraní a vybavenia.

Balík, na ktorom pracuje Pentagon, bude výrazne väčší ako ostatná tranža v objeme 300 miliónov dolárov, vyjadril sa jeden zo spomenutých predstaviteľov a ďalší, ktorý má znalosti o predmetných rozhovoroch. Podľa dvoch prvých predstaviteľov budú v balíku obrnené vozidlá. Štvrtá osoba uviedla, že doň zahrnú bojové vozidlá Bradley.

Schválenie pomoci zachráni životy

Jeden z predstaviteľov poznamenal, že sa očakáva, že v balíku budú staršie vozidlá Humvee, obrnené transportéry M113 aj rakety. Administratíva pripravuje „veľký balík, ktorý má pomôcť splniť potreby Ukrajiny na bojisku,“ povedal druhý predstaviteľ a dodal, že bude zahŕňať aj delostrelectvo a protivzdušnú obranu.

Hovorca Pentagonu odmietol balík komentovať.

Biden v pondelok telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a podľa prepisu sa zaviazal, že rýchlo poskytne „významné nové balíky bezpečnostnej pomoci na splnenie naliehavých potrieb Ukrajiny na bojisku a v protivzdušnej obrane“, akonáhle podpíše novú pomoc. Zelenskyj už cez víkend sobotňajšie schválenie pomoci v Snemovni reprezentantov privítal s tým, že to zachráni životy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Americký prezident, Americký senát, bojové vozidlá Bradley, obrnené vozidlá, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Snemovňa reprezentantov USA, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Americký balík pomoci Ukrajine bude väčší, nedostane len delostrelectvo a protivzdušnú obranu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*