Austráliu zasiahla vlna extrémnych horúčav, spôsobuje lesné požiare aj úmrtia divých zvierat

18. januára 2019

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Austrália má za sebou minimálne päť z desiatich najhorúcejších dní odkedy sa vedú záznamy, odhadujú podľa BBC tamojšie úrady. Vlna extrémnych horúčav, ktoré spôsobujú úmrtia divých zvierat, lesné požiare a tiež zvýšený počet hospitalizácií, krajinu zasiahla od soboty.

Rekordná nočná teplota

Najvyššie denné teploty podľa austrálskeho meteorologického úradu dosahujú 40 stupňov Celzia, pričom na piatok predpovedali, že by mali prekročiť 42 stupňov.

V meste Noona v Novom Južnom Walese pritom zaznamenali rekordnú nočnú teplotu, 35,9 stupňa. Podľa meteorológov to bola najvyššia minimálna teplota, akú kedy v krajine zaznamenali.

Padli rekordy

Súčasnú situáciu pritom prirovnávajú k horúčavám z roku 2013, keď sa ortuť sedem po sebe nasledujúcich dní vyšplhala na 39 stupňov. Vôbec najteplejším zaznamenaným dňom v Austrálii je 7. január 2013, keď priemerná maximálna teplota dosiahla 40,3 stupňa.

V uplynulých dňoch padli podľa meteorológov teplotné rekordy na viac ako desiatke miest. V meste Tarcoola v Južnej Austrálii napríklad dosiahla teplota 49 stupňov Celzia a v Port Auguste 48,9. V súvislosti s horúčavami hospitalizovali v štáte Južná Austrália 16 ľudí.

Viac k témam: horúčavy, lesné požiare, teplo, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk – Austráliu zasiahla vlna extrémnych horúčav, spôsobuje lesné požiare aj úmrtia divých zvierat © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*