Bezpečnostná rada nebude rokovať o obrnených transportéroch, Pellegrini prezradil program

23. januára 2019

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Bezpečnostná rada SR (BR SR) ani vláda v stredu o obrnených transportéroch rokovať nebudú. Tému ochrany vzdušného priestoru, teda možné predĺženie abonentnej zmluvy s Ruskom, možno otvoria len na Bezpečnostnej rade.

Presadzujú predĺženie zmluvy

„Nebudeme v stredu vôbec rokovať o transportéroch. Ani na Bezpečnostnej rade, ani na vláde. A abonent možno na Bezpečnostnej rade otvoríme a materiál necháme otvorený. Ale v stredu nebudeme prijímať závery ani k abonentu, ani k 8×8,“ informoval v stredu pred zasadnutím Bezpečnostnej rady premiér a predseda BR SR Peter Pellegrini.

Kým ministerstvo obrany presadzuje predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG, opozícia a bezpečnostní analytici vyzývajú rezort, aby zabezpečil ochranu pomocou lietadiel našich partnerov zo Severoatlantickej aliancie (NATO) alebo Európskej únie. Na zmluvu Slovensko vynakladá ročne desiatky miliónov eur, pričom podľa rezortu obrany ide o najlacnejšie riešenie.

Opozícia vyzvala premiéra

Podľa programu Bezpečnostnej rady mal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) predložiť aj projekt transportérov 8×8 s označením Vydra. Gajdošov rezort plánuje na armádne projekty vynaložiť stovky miliónov eur. Opozícia vyzvala premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby projekty zastavil a dôkladne posúdil.

Slovensko stále využíva ruské Migy. Vláda už schválila nákup 14 stíhačiek F-16 za 1,6 miliardy eur. Tie majú byť dodané do roku 2023, súčasný abonent na ruské stroje sa končí tento rok.

Viac k témam: Bezpečnostná rada SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Bezpečnostná rada nebude rokovať o obrnených transportéroch, Pellegrini prezradil program © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*