Čelili sme invázii a oddelili sme sa od Ruska, šéfka Europarlamentu zhodnotila funkčné obdobie a vyzvala mladých voliť

23. apríla 2024

23.4.2024 (SITA.sk) – Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola v pondelok pri otvorení posledného plenárneho zasadnutia pred blížiacimi sa eurovoľbami poukázala na viacero kľúčových právnych predpisov, ktoré zákonodarcovia prijali počas aktuálneho funkčného obdobia.

Vyzdvihla predovšetkým prelomovú legislatívu v oblasti umelej inteligencie, migrácie, azylu, klímy, vytvárania pracovných miest a ochrany európskeho priemyslu a poľnohospodárstva, nových technológií, digitálnych služieb a trhov.

Postavili sme sa za ľudstvo

„Čelili sme invázii na Ukrajinu, oddelili sme sa od Ruska a vytvorili sme nové priority v oblasti energetiky a zdravia. Postavili sme sa za ľudstvo na Blízkom východe a na celom svete,“ pripomenula Metsola skutočnosť, že Európska únia sa angažuje aj mimo svojich hraníc.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Štyridsaťpäťročná maltská právnička vzdala hold svojmu talianskemu predchodcovi Davidovi Sassolimu, ktorý zomrel v roku 2022, a vyzvala najmä mladých ľudí, aby o šesť týždňov hlasovali v eurovoľbách a formovali svoju budúcnosť, keďže „na každom hlase a na každej voľbe záleží“.

Zatknutia iránskym režimom

Metsola tiež pripomenula, že minulý týždeň uplynuli dva roky od nezákonného zadržania švédskeho štátneho príslušníka a predstaviteľa EÚ Johana Floderusa v Iráne.

Zdôraznila, že tento týždeň bude profesor Ahmadreza Djalali, tiež švédsky štátny príslušník, uväznený osem rokov, čím sa stal najdlhšie zadržiavaným občanom EÚ v Iráne.

„Parlament opäť čo najdôraznejšie odsudzuje ich zatknutie iránskym režimom a bude pokračovať v práci na zabezpečení prepustenia všetkých osôb zadržiavaných na základe vykonštruovaných obvinení,“ uvádza sa v stanovisku.

Viac k témam: Predsedníčka Európskeho parlamentu, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Čelili sme invázii a oddelili sme sa od Ruska, šéfka Europarlamentu zhodnotila funkčné obdobie a vyzvala mladých voliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*