Danko vyzval opozíciu, aby sa ospravedlnila za výroky o „náhubkovom“ zákone

9. januára 2019

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Po stredajšom verdikte Ústavného súdu SR vo veci rokovacieho poriadku parlamentu očakáva predseda NR SR Andrej Danko ospravedlnenie opozície.

Výzva opozičným politikom

Ako v stredu pripomenul na tlačovej konferencii, v roku 2016 zaznievali zo strany opozície k návrhu nového rokovacieho poriadku tvrdenia, že ide o „náhubkový zákon“, že je namierený proti opozícii alebo že je „nezmyselný a protiústavný“. „Verejne vyzývam tieto osoby, aby uznali, že sa mýlili,“ povedal Danko na adresu opozičných politikov.

Podľa vlastných slov Danko pôvodne nechcel komentovať rozhodnutie ÚS SR, pretože to sa „rešpektuje a nekomentuje“.

Zdôraznil však, že rozhodnutie ho potešilo a poďakoval sudcom za objektívnu prácu. Rozhodnutie súdu podľa Danka dokazuje, že žiadne ľudské práva prijatím rokovacieho poriadku neboli porušené. „Národná rada má špičkový európsky rokovací poriadok,“ dodal s tým, že dokument zlepšil úroveň parlamentných schôdzí.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR

Novela zákona o rokovacom poriadku NR SR, tzv. náhubkový zákon, nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na svojom dnešnom verejnom zasadnutí, keď zamietlo podanie skupiny tridsiatich opozičných poslancov NR SR.

Skupina opozičných poslancov napadla novelu na ústavnom súde v decembri 2016 a plénum ÚS ju na neverejnom zasadaní prijalo na ďalšie konanie 22. marca 2017, pričom nevyhovelo ich návrhu, aby pozastavilo účinnosť napadnutých ustanovení.

V podaní napadli šesť ustanovení rokovacieho poriadku, ktoré sú podľa nich v nesúlade s princípom ochrany práva na slobodu prejavu, slobodnej súťaže politických síl a nesúladné s princípom právneho štátu.

Viac k témam: Národná rada SR, novela zákona o rokovacom poriadku, predseda Národnej rady SR (NR SR), rokovací poriadok, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko vyzval opozíciu, aby sa ospravedlnila za výroky o „náhubkovom“ zákone © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*