Erdogan s Trumpom diskutovali o sýrskom meste Manbidž, Turecko nad ním chce prevziať kontrolu

21. januára 2019

BEJRÚT 21. januára (WebNoviny.sk) – Turecko je „pripravené“ prevziať kontrolu nad bezpečnosťou kľúčového severosýrskeho mesta Manbidž „bez strácania času„.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa tak vyjadril v pondelok skoro ráno v telefonickom rozhovore so svojím americkým kolegom Donaldom Trumpom. Prostredníctvom vyhlásenia o tom informovala kancelária tureckého prezidenta.

Erdogan podľa nej Trumpovi povedal, že minulotýždňový samovražedný útok v meste, pri ktorom zomreli štyria Američania, bol „provokáciou, ktorej cieľom bolo ovplyvniť rozhodnutie Spojených štátov stiahnuť sa zo Sýrie„. Prezidenti sa podľa stanoviska tiež dohodli, že ich vojenskí velitelia „urýchlia“ konzultácie o bezpečnostnej zóne v severozápadnej Sýrii.

Osud Manbidžu, ktorý kontrolujú kurdskí bojovníci podporovaní USA, bol zdrojom napätia medzi Washingtonom a Ankarou, ktorá ich považuje za teroristov. Turecko trvá na tom, aby sa kurdské milície, ktoré mesto v roku 2016 oslobodili od teroristickej skupiny Islamský štát, odtiaľ stiahli.

Viac k témam: Kurdi, Manbidž, samovražedný útok, Sýria, teroristická organizácia Islamský štát (IS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan s Trumpom diskutovali o sýrskom meste Manbidž, Turecko nad ním chce prevziať kontrolu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*