Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, podporil ho Bolsonaro i Trump

23. januára 2019

CARACAS 23. januára (WebNoviny.sk) – Kolumbia, Brazília, Paraguaj a Kanada uznali venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Kolumbijský prezident Iván Duque sa vyjadril, že jeho krajina podporí predsedu venezuelského Národného zhromaždenia „v tomto procese prechodu smerom k demokracii“.

Návrat mieru a demokracie

Brazílska hlava štátu Jair Bolsonaro vyjadril podporu 35-ročnému politikovi, aby „sa do Venezuely vrátili mier a demokracia„. „Spoľahnite sa na nás, aby ste znova prijali slobodu a demokraciu,“ napísal v tejto súvislosti zase na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter paraguajský prezident Mario Abdo Benítez. Podporu Kanady pre agentúru AP potvrdili dvaja nemenovaní predstavitelia oboznámení so situáciou.

Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb. Ako prvé ho za dočasného prezidenta uznali Spojené štáty americké.

V tejto funkcii ho už uznal aj americký prezident Donald Trump. Spojené štáty americké už skôr vyjadrili podporu venezuelskej opozícii.

Nelegitímny krok

Predseda parlamentu oznámil svoj krok po tom, čo sa Nicolás Maduro 10. januára ujal druhého prezidentského funkčného obdobia. Stalo sa tak aj napriek tomu, že mnohé zahraničné vlády tento krok považujú za nelegitímny. Maduro v máji 2018 vyhral prezidentské voľby, ktoré však bojkotovala opozícia. Hlasovanie tiež sprevádzali správy o manipulovaní hlasov.

Uznanie opozičného lídra v zahraničí vytvára väčší nátlak na Madura a mohlo by viesť k vážnym ekonomickým dôsledkom pre jeho vládu.

Viac k témam: prezidentské voľby vo Venezuele
Zdroj: Webnoviny.sk – Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, podporil ho Bolsonaro i Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*