Horúca správa: Vláda predstavila ďalšie finančné pomoci, potešia sa mnohí pracujúci

5. augusta 2022

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny potešilo nie jedného zamestnanca na Slovensku. Finančné prilepšenie k platu pocítime už od 1. septembra tohto roku.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zvyšuje stravné pri pracovných cestách, ako aj sumu stravných poukážok. Opatrenie bude v najbližších dňoch zverejnené v Zbierke zákonov. Zmena bude účinná od 1. septembra tohto roku. TASR o tom informoval tlačový odbor MPSVR.

Suma stravného sa zvýši pri pracovnej ceste v trvaní päť až 12 hodín na 6,4 eura z doterajších šesť eur, pri rozsahu 12 až 18 hodín na 9,6 eura z deväť eur a pri pracovnej ceste nad 18 hodín na 14,5 eura z 13,7 eura, vyčíslilo ministerstvo práce.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní päť až 12 hodín. Pri sume stravného 6,4 eur tak bude minimálna hodnota stravovacej poukážky od septembra 4,8 eura. Doteraz bola stanovená na 4,5 eura.

Ministerstvo práce vykoná zmeny v sumách stravného na základe údajov Štatistického úradu SR o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní, ak poukážu na rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne vo výške najmenej 5 %.

Stravné bolo naposledy zvýšené prvého mája tohto roku na základe údajov za december minulého roka. V apríli tohto roku mesačný kumulovaný index cien dosiahol hodnotu 105,7 %, čo je zvýšenie o 5,7 percentuálneho bodu. Tým bola splnená podmienka pre opätovné zvýšenie súm stravného.

Daj vedieť svojím priateľom

12 komentárov na “Horúca správa: Vláda predstavila ďalšie finančné pomoci, potešia sa mnohí pracujúci

 • Eny píše:

  Opatrovateľky DD s DSS ešte nikdy nedostali jedlo a ani žiadnu inú náhradu ako stravné v nočnej smene, ešte nikdy….

 • Maria píše:

  Namiesto listkov nam dava agentura peniaze.Na rannej a poobednej mame stravu a za nocne nam davaju 2,50 €!

 • fero píše:

  mam cukrovku mam narok na stravenky ked nemozem jest hocico

 • Daniela píše:

  Som pracujúca,ale nechutí mi jedlo v jedalni,prečo by sme nemohli dostavat gastro lístky?Slobodna volba,ale ked neobedujem v zavodnej jedalni nemám nič,toto by bol treba zmenit.Mame pol hod na obedy ,to sa musíme este prezliect do civilu na obed mam 17 min.samozrejme este čakam v rade???

 • Nina píše:

  Moj zamestavatel tvrdi ze sa zvysovalo v maji a zrejme aj teraz len tym co chodia na pracovne cesty. Kedze nechodime mame stale 4eura listok. Mne to pride blbost ako to je?

 • Jana píše:

  Robim 16 rok v DSS domove socialnych sluzieb aby kazdemu bolo jasne tento rok od februara nam dali stravne listky na nocne smeny.O kolko nas obral stat lepsie povedane BSK Bansko Bystricky samospravny kraj ??? Co nato poviete????

 • Veronika píše:

  Ad Renata- neide mi to priamo reagovat.Preukazte potvrdenie od lekara,ze je pre Vas nevyhnutna dieta ,mate narok na stravenky.

 • Dušan píše:

  Dajte aj dôchodcom k dôchodku stravné lístky. Veď pracujúci sa najedia v závodnej kuchyni za 1 €. A skúste doma navariť za 1 €.

 • Elena píše:

  Stravné je obmedzované tým, že ak máte v zamestnaní jedáleň, na stravné lístky nemáte nárok. ALE AJ VY CHODÍTE DO PRIKÁZANEJ JEDÁLNE ČI REŠTAURÁCIE?…Čo na to – PRÁVO SLOBODNE SA ROZHODNÚŤ ! V parlamente je to jednoduché – bufetík honosný a za drobáky……..takže ZNOVU NIČ!

 • Renáta píše:

  Ja musím v práci jesť čo navaria alebo nejesť ale náhradu stravenky nemám nárok lebo máme stravu zabezpečenú aj keď nechcem také jedlo

 • Uj píše:

  No len aby sa teraz nepežierali na tych pracovnych cestách tí zamestnanci…40 centov je obrovský peniaz! Špiny!

 • Anna píše:

  Spravodlive co ked dochodca ma na cely den asi 3.60. My mame asi ine ceny alebo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*