Horúca správa! Vláda sa nedohodla na predĺžení lockdownu, budú poukážky pre dôchodcov?

7. December 2021

Vláda sa nedohodla na na forme lockdownu, ktorý má tento týždeň skončiť. SaS ho žiadala len pre nezaočkovaných.

Koalícia sa nedohodla na ďalších opatreniach a forme predĺženia lockdownu. Lídri koaličných strán sa stretli aj v utorok ráno, majú smerovať ku kompromisom, no tie nie sú definitívne. Rokovať sa zrejme bude až do stredajšieho (8. 12.) zasadnutia vlády, na ktorom by mali odobriť pokračovanie opatrení. SaS nesúhlasí s lockdownom v doterajšej podobe, žiada uvoľnenie pre očkovaných.

“Dnes ráno mali stretnutie lídri, mám pocit, že to smeruje ku kompromisom, tie však nie sú uzavreté ani definitívne,” povedala novinárom šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS). Viac nechcela konkretizovať, aby podľa svojich slov nepokazila prípadný kompromis. Všetko sa podľa nej rozhodne v stredu na vláde.

V koalícii zatiaľ nie je definitívna dohoda. SaS nesúhlasí, aby bol lockdown v rovnakej podobe ako doteraz až do 17. decembra. Žiada lockdown len pre neočkovaných. Lockdownom sa podľa Bittó Cigánikovej nič nerieši a nepomáha motivácii dať sa zaočkovať.

Lídri strany Zelených čelia vyšetrovaniu pre vyplatené „korona bonusy“ vo výške 1500 eur na osobu

20.1.2022 (Webnoviny.sk) - Berlínska prokuratúra začala vyšetrovať vedenie nemeckej strany Zelených, vrátane nového vicekancelá...

Poslanec a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga tvrdí, že koalícia je blízko k dobrej dohode všetkých štyroch strán. “Myslím si, že sa podarila veľmi dobrá dohoda. Ešte je potrebné dotiahnuť niektoré detaily, budú pokračovať rokovania. Verím, že dnes popoludní alebo zajtra premiér s lídrami oznámi túto dohodu,” skonštatoval. Bude to podľa neho “k spokojnosti aj epidemiológov, aj občanov”.

“Stále rokujeme, nie je nič uzavreté, nechcem dávať čiastkové informácie,” povedal novinárom predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Verí, že koalícia dospeje k rozumnému kompromisu. Cieľom je podľa neho očkovanie a to, aby bola ohrozená skupina vo veku 60 rokov a vyššie čo najviac zaočkovaná.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský potvrdil, že v pondelok (6. 12.) na koaličnej rade sa k dohode o lockdowne nedospelo. “Predpokladám, že do zasadnutia vlády sa rokovania ukončia. Dohoda nejaká bude musieť byť, pretože sa končí dvojtýždňový lockdown,” uviedol pred novinármi.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok pokračuje v rozprave o poukazoch v hodnote 500 eur za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov. Poslanci deviaty rokovací deň 51. schôdze začali o pol hodiny neskôr ako zvyčajne. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) priblížil, že ide o technické príčiny.

Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by podľa návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19 za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie by mohli využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby.

Novela zákona, ktorá sa prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, je aktuálne v prvom čítaní. Písomne prihlásených do rozpravy je ešte osem rečníkov. Následne budú mať poslanci možnosť prihlásiť sa ešte ústne.

Popoludní majú poslanci na programe aj dve mimoriadne schôdze, ktoré iniciovala opozícia. Plénum má rokovať o “katastrofálnom stave v slovenskom zdravotníctve” a ohrození verejného zdravia občanov. Druhou témou sú sociálne dosahy výrazného rastu cien energií a základných potravín.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*