Krajiny EÚ sa zaviazali k ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, Estónsko a Litva oznámili rekordné balíky

20. januára 2023

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Deväť krajín sa zaviazalo k ďalšiemu poskytovaniu vojenskej pomoci Ukrajine v boji proti ruskej agresii. Ministri obrany Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotyšska, Litvy a Poľska, ako aj zástupcovia z Dánska, Holandska, Slovenska a Česka vo štvrtok v tejto veci podpísali spoločné vyhlásenie.

Terorizovanie ukrajinského ľudu

V ňom odsúdili „ruské útoky určené na terorizovanie ukrajinského ľudu, vrátane úmyselných útokov proti civilnému obyvateľstvu a civilnej infraštruktúre, ktoré môžu predstavovať vojnové zločiny“ a uviedli, že „spoločne presadzujú dodávku bezprecedentného súboru darov, vrátane hlavných bojových tankov, ťažkého delostrelectva, protivzdušnej obrany, munície a bojových vozidiel pechoty na obranu Ukrajiny“. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Európsku pravdu.

Balíky vojenskej pomoci

Signatári dokumentu, ktorý podpísali na stretnutí v Estónsku, zároveň vyzvali ďalších členov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a partnerov, aby ich „nasledovali a prispeli svojimi vlastnými plánovanými balíkmi pomoci čo najskôr, aby zabezpečili ukrajinské víťazstvo na bojisku v roku 2023“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Už skôr počas štvrtka krajiny samostatne oznámili ich balíky vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Dánsko sľúbilo 19 húfnic Caesar, Spojené kráľovstvo 600 striel Brimstone a Estónsko a Litva oznámili rekordné balíky pomoci. Ďalšie oznámenia vojenskej asistencie sa očakávajú počas piatkového stretnutia Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Medzinárodná spolupráca, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská pomoc, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny EÚ sa zaviazali k ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, Estónsko a Litva oznámili rekordné balíky © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*