Krajniak odovzdal podpisy a kandiduje v prezidentských voľbách, v programe má tri priority

30. januára 2019

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak v stredu odovzdal do Kancelárie Národnej rady SR petičné hárky s podpismi viac ako 25-tisíc občanov.

Tri priority programu

Krajniak sa tak už oficiálne uchádza o post prezidenta Slovenskej republiky. „Vážim si podporu ľudí a urobím všetko preto, aby som dôveru ľudí naplnil,“ uviedol Krajniak.

Ako uviedol na tlačovej besede, prezident má pomáhať občanom činmi a konkrétnou prácou pre ľudí. „Mám tri priority svojho programu – exekučná amnestia, daňová spravodlivosť a rodičovský bonus,“ uviedol s tým, že ak sa stane prezidentom, tak po parlamentných voľbách dá budúcemu predsedovi vlády tieto tri podmienky, ktoré bude musieť splniť.

Prezident nemá byť len na ozdobu

Podľa Krajniaka prezident môže stelesňovať pokoj, vecný prístup a svoj program alebo môže konfliktom, konfrontáciou a vytváraním nepokoja vyjadrovať svoje názory.

„Keby som každý deň napadol iného prezidentského kandidáta, bolo by to zaujímavé, ale ja to tak nechcem. Prezident musí byť silná osobnosť a zaujať zaujímavým programom. Prezident tu nemá byť len na ozdobu,“ uviedol.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár priblížil, že Krajniak vyzbieral 25-tisíc podpisov, aby bol občianskym kandidátom, ktorý je navrhnutý politickým hnutím. Dodal, že Krajniak sa počas celej kampane bude sústrediť na to, ako ľuďom pomáhať aj z pozície prezidenta SR.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku 

Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00. Kandidatúru už odovzdal Martin Daňo, ktorý predložil pod svojou kandidatúrou 16 podpisov poslancov NR SR.

Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard ChmelárRóbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, bývalý disident a predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Petičné hárky s potrebnými podpismi tiež odovzdal Radovan Znášik aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019.

Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.

Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajniak odovzdal podpisy a kandiduje v prezidentských voľbách, v programe má tri priority © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*