Litva odmietla vydať opozičnú političku Svetlanu Cichanovskú do Bieloruska

5. marca 2021

5.3.2021 (Webnoviny.sk) – Litva v piatok odmietla žiadosť Bieloruska o vydanie opozičnej političky Svetlany Cichanovskej. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyhlásil, že ľudia hľadajúci útočisko v jeho krajine „sa môžu cítiť bezpečne a nikto nebude vydaný … pre svoj boj za demokraciu, slobodu prejavu alebo slobodu vyznania“.

Masové protesty po voľbách

Cichanovská sa podľa oficiálnych bieloruských výsledkov neúspešne uchádzala o post prezidentky krajiny vo voľbách 9. augusta minulého roka.

Bieloruské úrady uviedli, že Alexander Lukašenko získal 80 percent hlasov a Cichanovská 10 percent.

Bieloruská opozícia vyhlásila, že voľby boli zmanipulované. V krajine niekoľko mesiacov trvali bezprecedentné masové protesty za odstúpenie Lukašenka.

Mimoriadna správa! Na Slovensku končí núdzový stav aj zákaz vychádzania, bude sa predlžovať?

Núdzový stav bude už čoskoro na Slovensku minulosťou. A tým pádom aj zákaz vychádzania. Ako budú politici následne konať? ...

Obvinená z organizovania násilností

Cichanovská hneď po voľbách na nátlak bieloruských úradov odišla do susednej Litvy. V utorok však Bielorusko požiadalo o jej vydanie na základe obvinení, že organizovala násilné protesty.

Tím Cichanovskej tieto obvinenia odmieta a vo vyhlásení uviedol, že vždy podporovala iba pokojné demonštrácie.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Litva odmietla vydať opozičnú političku Svetlanu Cichanovskú do Bieloruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*