Minister Káčer v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom

2. decembra 2022

2.12.2022 (Webnoviny.sk) – Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú, pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomaciu v budúcnosti.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer, ktorý vystúpil na 29. zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Porušovanie medzinárodného práva

Zasadnutie sa konalo od stredy do piatku v poľskom meste Lodž. Hlavnou témou stretnutia bola ruská agresia proti Ukrajine, ktorá neustále pokračuje. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„OBSE vznikla pred takmer polstoročím s nádejou na spoluprácu medzi znepriatelenými blokmi studenej vojny. Žiaľ, ideály, na ktorých stojí povojnové usporiadanie sveta, sa dnes otriasajú v základoch. Kremeľ, v spolupráci s represívnym režimom v Bielorusku, vedie proti Ukrajine útočnú vojnu, čím porušuje základné normy a princípy medzinárodného práva. V tejto chvíli nevidíme priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom,” uviedol minister Káčer a pokračoval, že Slovensko podporuje využitie všetkých dostupných mechanizmov na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí páchajú vojnové zločiny a porušujú medzinárodné právo.

Podpora a pomoc pre Ukrajinu

Šéf slovenskej diplomacie tiež ubezpečil, že podpora a pomoc pre Ukrajinu bude aj naďalej pokračovať. „Je kľúčové nenechať Ukrajinu v jej boji osamotenú. Pretože viac vojenskej podpory, viac oslobodených území a ľudí a účinnejšie sankcie znamenajú lepšie vyhliadky pre mierovú diplomacii v budúcnosti,” dodal Káčer. Rastislav Káčer absolvoval sériu bilaterálnych rokovaní s partnermi.

Rokoval s ministrom zahraničných vecí Arménskej republiky Araratom Mirzojanom a podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavskej republiky Nicom Popescom. Rozvoj vzťahov a posilňovanie spolupráce prediskutoval aj s ministrom zahraničných vecí, Commonwealthu a rozvojovej spolupráce Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Jamesom Cleverlym.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Stretol sa tiež s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro, pričom zdôraznil, že podmienkou udržania mieru, bezpečnosti a demokracie je sloboda médií a ochrana novinárov. OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou, ktorá zahŕňa oblasť Európy, Kaukazu, Strednej Ázie a severnej Ameriky. Členom organizácie je 57 účastníckych štátov. Jej úlohou je prispievať k stabilite a bezpečnosti, ako aj prispievanie k riešeniu konfliktov v priestore OBSE. Po Poľsku prevezme na budúci rok predsedníctvo Severné Macedónsko.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Káčer v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*