Ministerka Laššáková rozhodla o novom riaditeľovi SND, ktorý na poste nahradí Chudovského

24. januára 2019

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Novým generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla (SND) bude Vladimír Antala. Funkcie sa na najbližších päť rokov ujme v piatok 25. januára.

Rozhodla o tom ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá Antalu vybrala priamou voľbou spomedzi viacerých kandidátov, o ktorých sa reálne uvažovalo. Informuje o tom Ministerstvo kultúry SR na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk v časti Aktuality.

Dočasne poverený

Antala bol dočasne poverený vedením SND od leta minulého roka. O jeho menovaní dnes rozhodla ministerka kultúry Ľubica Laššáková, podľa ktorej sa mu racionálnymi krokmi podarilo situáciu v SND stabilizovať a uzavrieť rok 2018 s vyrovnaným hospodárskym výsledkom.

„Som rada, že aj ostatných šesť mesiacov plne potvrdilo, že moje rozhodnutie poveriť vedením SND pána Antalu bolo správne. Potvrdili mi to dnes zástupcovia zamestnancov aj viacerí riaditelia umeleckých zložiek SND, ktorí súhlasia, aby SND naďalej riadne viedol pán Antala,“ cituje šéfku rezortu kultúry tlačová správa MK SR.

Predošlého generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského odvolala ministerka kultúry 1. augusta 2018 a nahradila ho dočasným šéfom Vladimírom Antalom. Rezort kultúry uviedol ako hlavné dôvody „dlhodobú a prehlbujúcu sa finančnú stratu, neefektívne nakladanie s verejnými finančnými zdrojmi a neriešenie problémov vlastných zamestnancov“.

Ako konštatovala Laššáková 8. októbra 2018 po tom, ako ministerstvo kultúry navštívil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), bol „najvyšší čas zakročiť, prikrývali sa perinou, na ktorú nemali“.

Kritika za hospodárenie

Laššáková pripomenula, že kritiku za hospodárenie na našej prvej scéne vyslovil v minulosti aj jej predchodca Marek Maďarič. Avizovala, že dočasnému generálnemu riaditeľovi Antalovi chce dať čas do konca januára, až potom, po jeho krokoch a výsledkoch sa rozhodne, či ostane alebo nie.

Personálne výmeny v SND sa odvolaním Chudovského neskončili. Riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek odstúpil z funkcie 24. septembra 2018. Dôvodom boli finančné straty potvrdené ministerským auditom.

Výsledky auditu „potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť mali vplyv na obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla,“ informovalo SND.

Vladimír Antala po konzultácii s ministerkou kultúry 25. septembra 2018 vymenoval a uviedol do funkcie nového riaditeľa Opery SND Rastislava Štúra, ktorý predtým pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND.

Viac k témam: minister kultúry SR, Ministerstvo kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Laššáková rozhodla o novom riaditeľovi SND, ktorý na poste nahradí Chudovského © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*