Ministerka Lubyová si v kauze stimuly robí dodatočné alibi, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu

30. januára 2019

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová si v kauze podivných prideľovaní stimulov na vedu robí dodatočné alibi. Myslí si to Nadácia Zastavme korupciu.

„Ministerstvo školstva pred niekoľkými dňami posunulo do pripomienkového konania novelu zákona o stimuloch, ktorou sa snaží vytvoriť dojem, že povinnosť predchádzajúcej registrácie príjemcu stimulov sa doposiaľ nevyžadovala. Zákon o stimuloch navrhuje doplniť o odsek, že “sa stimuly neposkytnú žiadateľovi, ktorý má povinnosť zapisovať sa do registra verejného sektora a nie je ku dňu podania žiadosti zapísaný,“ tvrdí nadácia s tým, že Lubyová tak chce pravdepodobne legitimizovať vlastné pochybenie.

Porušenie protischránkového zákona

„Odborníci jednoznačne hovoria, že pri prideľovaní stimulov bol porušený protischránkový zákon. Ministerstvo sa to teraz snaží relativizovať tým, že pridáva pre príjemcov stimulov povinnosť registrovať sa do Registra partnerov verejného sektora aj v zákone o stimuloch. Týmto krokom chcú podporiť svoje tvrdenie, že doteraz takúto povinnosť nemali. Ministerstvo školstva tým iba podsúva verejnosti, že doterajšia právna úprava bola nejednoznačná,“ povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Nadácia podala v prípade stimulov podnet pre podozrenie zo spáchania viacerých priestupkov. Podľa nadácie ich spácha ten, kto podpíše zmluvu s neregistrovaným partnerom verejného sektora a umožní mu čerpať verejné financie, vrátane stimulov. Potrestať sa môže pokutou od tisíc do 100-tisíc eur.

„Ministerka uzavrela zmluvy so siedmimi takýmito firmami a ďalšie štyri boli uvedené ako spoluriešitelia projektov. Celkovo nadácia napočítala až 11 možných priestupkov, za čo môže hroziť sankcia vyše milión eur,“ vysvetlila nadácia.

Mali by ukončiť zmluvy

„Naša kancelária je autorom legislatívneho zámeru povinného rozkrývania vlastníckej štruktúry spoločností, ktoré čerpajú verejné zdroje. Rovnako sme sa podieľali na samotnej príprave zákona o Registri partnerov verejného sektora, ako aj pripravovanej novely. Považujeme za účelové a škodlivé, ak sa pod zámienkou právnej nejasnosti obchádzajú základné princípy zákona o Registri partnerov verejného sektora. Povinnosti uvedené v zákone o Registri partnerov verejného sektora nevyžadujú pre svoju platnosť ´zopakovanie´ v iných zákonoch. Akékoľvek vyvolávanie pochybností o tomto princípe torpéduje tento významný protikorupčný nástroj. Preto považujeme predkladanú novelu skôr za dymovú clonu, ktorá ma skomplikovať prešetrenie možného porušenia zákona o Registri partnerov verejného sektora zo strany ministerstva školstva,“ povedal partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Andrej Leontiev.

Namiesto zbytočných noviel by malo ministerstvo školstva podľa Petkovej napraviť súčasný nezákonný stav, a teda snažiť sa ukončiť zmluvy, ktoré boli uzavreté v rozpore so zákonom o Registri partnerov verejného sektora.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Lubyová si v kauze stimuly robí dodatočné alibi, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*