Nemocnica v Zlatých Moravciach sa rušiť nebude, uisťuje prevádzkovateľ aj mesto

4. januára 2019

NITRA 4. januára (WebNoviny.sk) – Nemocnica Zlaté Moravce sa rušiť nebude. Obyvateľov o tom uisťuje prevádzkovateľ nemocnice AGEL SK a.s. aj mesto. Reagujú tým na informácie šíriace sa najmä prostredníctvom sociálnej siete o tom, že nemocnica sa má zrušiť.

Zbytočná panika

Na námestí sa v piatok konala petičná akcia za zachovanie nemocnice, ktorú podporili aj niektorí mestskí poslanci. Podľa primátora Zlatých Moraviec Dušana Husára ide o zbytočnú paniku.

Nemocnica sa určite neruší, normálne ďalej funguje. Je tu nejaká panika, ktorá sa zrejme vymkla spod kontroly,“ povedal Husár pre agentúru SITA. O situácii v piatok rokovalo vedenie mesta a mestskí poslanci s prevádzkovateľom nemocnice.

Spoločnosť AGEL SK a.s. dôrazne odmieta anonymné tvrdenia, že plánuje nemocnicu zrušiť. Práve naopak, zámerom spoločnosti je v roku 2019 v Nemocnici Zlaté Moravce otvoriť nové oddelenie následnej starostlivosti, ktoré bude jedno z najväčších v regióne, ako aj rozbehnúť prevádzku vo viacerých chirurgických odboroch,” povedal predseda predstavenstva AGEL SK a.s. Michal Pišoja.

Cieľom spoločnosti je podľa neho zabezpečiť lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov mesta a celého regiónu.

Problémom je pohotovosť

Problémom v nemocnici je pohotovosť. Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík vydal 13. decembra opatrenie, v ktorom sa píše, že akútne stavy budú vyšetrené a hospitalizované v Nemocnici Levice.

Prevádzkovateľ ambulantnej ústavnej pohotovostnej služby ho totiž informoval o nedostatočnom personálnom zabezpečení tejto služby. Primátor tvrdí, že pohotovosť bude fungovať zatiaľ minimálne do konca februára.

V súčasnosti sa hľadá model ako ďalej,“ povedal. O vydanom opatrení krajského lekára sa podľa dozvedel sprostredkovane až 2. januára. O situácii nevedeli ani mestskí poslanci.

Musí sa zlepšiť komunikácia medzi nemocnicou a mestom. Zástupcovia AGEL SK a.s., vedenie mesta a poslanci sa dnes dohodli, že sa budú navzájom informovať o všetkých dôležitých skutočnostiach týkajúcich sa fungovania Nemocnice Zlaté Moravce,“ povedal pre agentúru SITA viceprimátor Marek Holub. Ako dodal, nemocnica naďalej poskytuje zdravotnú starostlivosť v nezmenenom rozsahu a ľudia nemusia mať obavy, že by ich neošetrili.

Rokovania budú pokračovať

Rokovania budú pokračovať aj v ďalších dňoch. Vedenie mesta sa stretne 7. januára s lekárom Nitrianskeho samosprávneho kraja. „Starostovia okolitých obcí okresu Zlaté Moravce sú pozvaní na pracovné stretnutie s predsedom predstavenstva Nemocnice Zlaté Moravce a.s. na 9. januára,“ informuje mesto na svojom webe.

Nemocnicu prevádzkuje AGEL SK a.s. od 1. januára 2017, dovtedy bola mestskou nemocnicou, pre samosprávu však predstavovala veľkú finančnú záťaž.

Priamy predaj 24 akcií nemocnice spoločnosti AGEL SK a.s. schválili mestskí poslanci v decembri 2016 napriek tomu, že lepšiu cenovú ponuku v súťaži predložila iná firma. Jednu akciu si ponechalo mesto. Zmluva s prevádzkovateľom je na 25 rokov.

Viac k témam: Dušan Husár, Nemocnica Zlaté Moravce, Nitriansky samosprávny kraj
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemocnica v Zlatých Moravciach sa rušiť nebude, uisťuje prevádzkovateľ aj mesto © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*