Ombudsmanka Patakyová navrhla kandidátov na ústavných sudcov, je medzi nimi aj poslanec Most-Híd

7. januára 2019

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová využila svoju možnosť a navrhla štyroch kandidátov na post ústavných sudcov.

Navrhla poslanca Petra Kresáka (Most-Híd), Jána Šikutu, Jána Štiavnického a Evu Kováčechovú. Novým menom je Kováčechová, lebo Štiavnického, Kresáka aj Šikutu už navrhli oprávnené inštitúcie. V súčasnosti je tak známych 27 mien. Slovensko čaká vo februári veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení až deväť z celkového počtu 13 vrátane predsedu.

Noví sudcovia sa budú voliť podľa starých pravidiel, keď sa vládnej koalícii nepodarilo presadiť na jeseň minulého roka zmeny. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov Národnej rady SR, najmenej však 39. Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu. Novinkou bude verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, na ktorom sa môže zúčastniť aj prezident. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Medzi nominovanými sú zatiaľ Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek.

Viac k témam: kandidáti na sudcov Ústavného súdu, Ústavný súd Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ombudsmanka Patakyová navrhla kandidátov na ústavných sudcov, je medzi nimi aj poslanec Most-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*