Parlament nevzal na vedomie správu o činnosti komisárky pre deti, za hlasovalo len 44 poslancov

11. mája 2021

11.5.2021 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nevzali na vedomie Správu o činnosti komisárky pre deti za rok 2020. Za hlasovalo 44 zo 130 prítomných poslancov. Správa konštatuje, že podnety na úrad komisárky pre deti sa v uplynulom roku najčastejšie zameriavali na výhrady spojené s prerušením školského vyučovania a s tým spojeným právom dieťaťa na vzdelanie.

Týkali sa tiež práv dieťaťa na stretávanie s rodičom, ktorému dieťa nebolo súdnym rozhodnutím (alebo schválenej dohody rodičov) zverené do osobnej starostlivosti, problémov nerešpektovania rozhodnutia súdu pri striedavej osobnej starostlivosti rodičov počas pandémie, problémov spojených s obavami zdravotných rizík ako dôsledok testovania detí na zistenie prítomnosti koronavírusu, šikanovania či zdravotných problémov detí spojených s prekrytím horných dýchacích ciest.

Viac o téme: Koronavírus

V súvislosti s opatreniami príslušných orgánov vydanými na predchádzanie šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré sa týkajú maloletých detí a žiakov, sa na komisárku obrátilo približne 790 rodičov. Žiadali ju o zaujatie stanoviska a zasadenie sa o normalizáciu výučby a navrátenie žiakov do škôl.

Nedostatočné podmienky pre vzdelávanie

Najväčšiu časť podnetov možno obsahovo zaradiť k posudzovaniu možného porušenia práv dieťaťa pri otázkach týkajúcich sa nedostatočného utvorenia podmienok na dištančné vzdelávanie a podmieňovania prezenčného vzdelávania preukázaním negatívneho testu.

Dôchodca nerešpektoval červenú, po prechode križovatkou to napálil rovno do policajného auta

22.6.2021 (Webnoviny.sk) - Na frekventovanej križovatke vo Zvolene sa v utorok 22. júna stala dopravná nehoda, ktorej účastníkmi boli aj policajti so služobným vozidlom. ...

Komisárka Viera Tomanová upozorňuje, že prerušenie školského vyučovania je zásahom do ústavného práva na vzdelanie značného množstva detí a varovala pred negatívnymi následkami prerušenia školského vyučovania.

Tomanová poukázala na zistenia Inštitútu vzdelávacej politiky, podľa ktorých o prístup k vzdelávaniu prišlo počas minulého roka takmer 52-tisíc žiakov základných a stredných škôl (7,5 percenta žiackej populácie). Viac ako osem percent žiakov základných škôl a päť percent študentov stredných škôl sa nemuselo zapojiť do výučby.

Šikana už v materských školách

„Čísla sú ešte alarmujúcejšie v prípade žiakov a študentov špeciálnych škôl a tých zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Až štvrtina detí navštevujúcich základnú školu s vysokým podielom žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia nebola zapojená do dištančnej výučby. V prípade stredných škôl s podobným zastúpením študentov išlo o výpadok takmer 14 percent detí z vyučovacieho procesu,“ píše sa v správe.

Aj v uplynulom roku riešila komisárka viaceré podnety v oblasti šikany. Týkali sa šikanovania prevažne v prostredí materských škôl a základných škôl. Podnety poukazovali na šikanovanie medzi spolužiakmi, ale aj na šikanovanie detí zo strany učiteliek.

Celkovo bolo preskúmavaných 19 podnetov. V troch prípadoch sa obrátila aj na orgány činné v trestnom konaní. V podnetoch uzavretých v roku 2020 nezistila komisárka taký prístup k dieťaťu, ktorý by mal za následok porušenie práv dieťaťa.

Viac k témam: Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), Národná rada SR, Správa o činnosti komisárky pre deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament nevzal na vedomie správu o činnosti komisárky pre deti, za hlasovalo len 44 poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*