Podcenili ste prevenciu? Neliečené zuby sa vám môžu nepríjemne vypomstiť

24. júna 2022

prečo mať zdravé zuby

V modernej stomatológii sa pozornosť sústreďuje nielen na liečbu zubných ochorení, ale aj na profylaxiu, pretože ak sa dá od začiatku predísť vážnym zubným problémom a ich negatívnym dôsledkom, pacient aj zubár sú rovnako šťastní. Zubné protézy sa stanú problémom až neskôr, pretože si svoje prirodzené zuby udržíte krásne a zdravé oveľa dlhšie.

V našom článku si môžete prečítať o tom, aké zubné ochorenia existujú, čo môžete urobiť, aby ste zabránili ich rozvoju a akými účinnými terapiami vám môže zubár pomôcť.

Aké zubné choroby vám môžu znepríjemniť život?

Všeobecná definícia pojmu zubné ochorenie zahŕňa všetky choroby zubnej skloviny, dentínu a parodontu (ústroj na uchytenie zubov). Dnešná stomatológia sa preto stále viac venuje profylaxii – prevencii, aby sa predišlo vzniku najbežnejších zubných ochorení. Patria sem zubný kaz, pulpitída a periodontálne ochorenie.

Najčastejším problémom je zubný kaz

Jedným z najčastejších ochorení zubov je zubný kaz. Spôsobujú ho baktérie napádajúce zubnú sklovinu v kombinácii s kyslíkom. Zubná sklovina, dentín a koreňový prvok sú opísané ako tvrdá zubná substancia, pričom všetky môžu byť napadnuté a zničené zubným kazom.

Pri zubnom kaze baktérie ničia tvrdú štruktúru zubov premenou cukru a škrobu na kyseliny, ktoré zub odvápňujú. Nedostatočná ústna hygiena a nesprávna strava podporujú vznik zubného kazu, ktorého vás potom často dokáže zbaviť už len návšteva u toho najlepšieho zubára v Žiline.

Problém môže spôsobiť aj zápal zubného nervu

Ak prvé príznaky zubného kazu dlhodobo ignorujete, jeho prehlbovanie potom môže viesť k pulpitíde, zápalu koreňa zuba a okolitého tkaniva.

Ak sa zubný kaz včas neošetrí, baktérie sa prežierajú do vnútra zuba až do nervov. Zápalové ochorenie zubov môže viesť k nepríjemnému abscesu, šíriť sa ďalej do čeľustnej kosti a okolitého mäkkého tkaniva a cez krvný obeh sa dostať do celého organizmu. Preto je v prípade infekcie zuba nevyhnutná rýchla liečba, ktorou sa môžete vyhnúť ďalším iným vážnym ochoreniam.

Parodontitída

Parodontitída, tiež známa ako parodontóza, je bakteriálny zápal parodontu, ktorý vedie k zmenám spojivového tkaniva a kostí. Parodontitída je hlavnou príčinou vypadávania zubov od 45. roku života a patrí medzi najčastejšie ochorenia zubov. Podobne ako zubné ochorenie gingivitída (zápal ďasien), aj paradentóza je spôsobená baktériami a zubným povlakom. Dá sa zastaviť včasnou a pravidelnou liečbou, ktorá zahŕňa aj pravidelné čistenie zubov.

Ako môžete zabrániť ochoreniu zubov?

Dôkladnou ústnou hygienou možno predísť väčšine zubných ochorení. Okrem toho sú dôležité a vhodné pravidelné preventívne návštevy zubného lekára. Každodenná a dôkladná ústna hygiena je najlepšou prevenciou proti zubnému kazu, zápalu ďasien a paradentóze. Po vyčistení zubov je potrebné vyčistiť aj priestory medzi zubami zubnou niťou a medzizubnými kefkami.

Dobrá ústna voda môže pomôcť v boji proti škodlivým mikroorganizmom vo vašich ústach. Okrem toho by pacienti určite mali absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u zubára a každý rok alebo pol roka si nechať profesionálne čistiť zuby v zubnej ambulancii. Týmto spôsobom sa dôkladne odstráni mäkký a tvrdý povlak a identifikuje sa začínajúce ochorenie zubov v počiatočnom štádiu.

V krajnom prípade sa v ambulancii dobrého zubára môžete dohodnúť na profesionálnej endodoncii,  ktorá je tiež určitou formou záchrany vašich zubov a zdravia. Tak na to všetko myslite a hygienu i zdravie zubov nepodceňujte.

Zdroj obrázka: Khosro/Shutterstock.com

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*