Právoplatne odsúdený nebude starostom obce Žehňa, ústavný súd rozhodol aj o ďalších sťažnostiach

17. januára 2019

KOŠICE 17. januára (WebNoviny.sk) – Ústavný súd SR sa na svojom neverejnom zasadnutí v stredu 16. januára zaoberal desiatimi sťažnosťami na neústavnosť a nezákonnosť komunálnych volieb konaných 10. novembra minulého roka.

Sedem sťažností zamietlo

Plénum pod vedením predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej rozhodlo o neplatnosti volieb starostu obce Žehňa (okres Prešov), zrušilo výsledok volieb starostu v obci Lysica (okres Žilina) a zmenilo výsledky volieb starostu obce Dolný Harmanec (okres Banská Bystrica). Zvyšných sedem sťažností zamietlo, resp. odmietlo.

V obci Žehňa síce v novembrových voľbách získal najviac – 274 hlasov kandidát Strany rómskej koalície Atila Géňa, no jeho protikandidát Slavomír Lipták (SNS, Smer-SD), ktorý vo voľbách získal 239 hlasov, na ústavnom súde namietal, že víťaz volieb bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, pričom jeho odsúdenie nebolo zahladené.

Nespĺňal tak podmienky pre výkon pasívneho volebného práva. Ústavný súd po tom, čo ešte v decembri nariadil miestnej volebnej komisia zdržať sa vydania osvedčenia o zvolení za starostu obce Žehňa Atilovi Géňovi až do rozhodnutia, v stredu označil voľby starostu v tejto obci za neplatné.

Zakrúžkoval meno aj priezvisko

V Lysici vyhral voľby podľa zápisnice miestnej volebnej komisie o jediný hlas Michal Šmehýľ (nezávislý). Získal 223 zo 445 platných hlasov. Jeho protikandidát Jozef Ďurana (Smer-SD) však namietal výsledok volieb, lebo miestna volebná komisia označila za neplatný hlas voliča, ktorý zakrúžkoval okrem poradového čísla aj meno a priezvisko sťažovateľa.  Práve tento hlas rozhodol o tom, či sa v obci vykonajú nové voľby. Ústavný súd napokon po preskúmaní sťažnosti výsledok volieb starostu zrušil.

Podľa zápisnice volebnej komisie sa voľby v Dolnom Harmanci skončili zhodným výsledkom pre prvých dvoch kandidátov. Doterajšia starostka Alena Necpalová (Smer-SD) aj jej protikandidát Matúš Vajs (nezávislý) získali po 79 hlasov. Vajs však na ústavný súd podal sťažnosť, v ktorej tvrdí, že dva hlasy vyhodnotené ako neplatné boli hlasmi pre neho.

Vyhlásil za víťaza

Za neplatné boli vyhodnotené preto, lebo na nich nebolo zakrúžkované len jeho poradové číslo, ale všetky údaje uvedené na hlasovacom lístku. Podľa sťažovateľa ale možno tieto hlasovacie lístky považovať za platné a v jeho prospech.

Ústavný súd napokon rozhodol v prospech Vajsa, keď zrušil rozhodnutie miestnej volebnej komisie zapísané v zápisnici o výsledku volieb starostu a vyhlásil ho za ich víťaza.

Ústavný súd na svojom rokovaní zamietol sťažnosti z obcí Malčice, Kanianka, Prosačov, Kaloša a Pavlovce n/Uhom. Odmietol aj podanie z obce Hranovnica a sťažnosť z Trnovca n/Váhom označil súd ako zjavne neopodstatnenú.

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Právoplatne odsúdený nebude starostom obce Žehňa, ústavný súd rozhodol aj o ďalších sťažnostiach © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*