Pred referendom o novej ústave Tuniska sa konali protesty, krajine hrozí totalitarizmus

24. júla 2022

24.7.2022 (Webnoviny.sk) – V sobotu sa v tuniskom hlavnom meste Tunis uskutočnili malé, no hlasné, demonštrácie pred pondelkovým referendom o novej ústave navrhovanej prezidentom Kajsom Saídom.

Tá mu podľa kritikov pomôže legitimizovať jeho uchopenie moci, ktoré označujú za „prevrat“. Zmeny ústavy totiž rozšíria prezidentské právomoci a obmedzia úlohu parlamentu a predsedu vlády.

Niekoľko stoviek ľudí v sobotu pochodovalo po hlavnom bulvári Bourguiba na protest proti navrhovaným zmenám ústavy. Niektorí účastníci sa dostali do stretov s políciou. Zhruba desiatich ľudí zatkli.

Saíd vlani pozastavil činnosť parlamentu a prevzal na seba široké právomoci, čo on odôvodnil tým, že to bolo nevyhnutné na záchranu krajiny pred politickou a ekonomickou krízou.

Jeho konanie vyvolalo kritiku z radov opozície, ktorá ho obviňuje z obmedzovania demokracie a smerovania Tuniska smerom k totalitarizmu.

Viac k témam: Demonštrácia, Protest, Referendum, Ústava
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred referendom o novej ústave Tuniska sa konali protesty, krajine hrozí totalitarizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*