Premiér Pellegrini s Tuskom hovoril o nových európskych predstaviteľoch

14. júna 2019

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – O tom, kto by mohol byť novým predsedom Európskeho parlamentu, Komisie či Európskej rady, v piatok diskutoval premiér Peter Pellegrini so súčasným europrezidentom Donaldom Tuskom.

Slovensko na jednu z vrcholových európskych pozícií presadzuje súčasného podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Mohol by sa stať vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Tento post tradične patril európskym socialistom.

Ľudovci prišli o väčšinu

Obvyklí spojenci – európski socialisti a ľudovci, však v májových eurovoľbách prišli o väčšinu v EP a budú potrebovať ďalšieho spojenca. Európske posty sa tak nerozdelia medzi dve, ale tri frakcie. Do koalície by k sebe mali pribrať aj liberálov, očakáva sa spolupráca aj so Zelenými.

Tusk bol v piatok na návšteve Slovenska, s premiérom Petrom Pellegrinim hovoril o budúcotýždňovom summite v Bruseli. Okrem nominácií na top posty hovorili aj o ďalších bodoch programu premiérov a prezidentov. Lídri EÚ sa budú na júnovom zasadnutí Európskej rady venovať aj kybernetickej bezpečnosti či strategickej agende na najbližších päť rokov.

Matovič považuje Kollárovu diplomovku za dobrú uhorkovú tému, SaS a Za ľudí vraj stiahnu chvost

6.7.2020 (Webnoviny.sk) - Premiér Igor Matovič (OĽaNO)  vyhlásil, že keď koaličné strany ...

Obsadzovanie unijných postov prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Nových poslancov čaká najbližšia schôdza začiatkom júla. Budú na nej voliť predsedu EP, ale aj 14 podpredsedov. Od prerozdelenia politických síl v novom europarlamente sa odvíja aj tvorba európskej exekutívy – Európskej komisie.

Hľadá sa nástupca Junckera

Únia musí nájsť najprv dohodu na nasledovníkovi Jeana-Clauda Junckera. Následne sa bude zostavovať celá Komisia, ktorú musia europoslanci odobriť. Podľa zaužívaných pravidiel by mal post predsedu Európskej komisie pripadnúť ľudovcom, keďže získali v europarlamente najviac kresiel.

Mandát súčasnej Komisie sa končí koncom októbra. Od začiatku decembra bude aj nový predseda Európskej rady. Koncom októbra končí na svojom poste aj šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Pri obsadzovaní najvyšších pozícií v EÚ sa berie do úvahy politické rozloženie síl, regionálne zastúpenie aj zastúpenie žien.

Súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk je na návšteve Slovenska pred budúcotýždňovým summitom v Bruseli. Tusk sa pred každým summitom pokúša navštíviť čo najviac európskych krajín, alebo aspoň telefonuje s lídrami EÚ. Ako informoval Donald Tusk na svojom profile na sociálnej sieti Twitter, s Pellegrinim hovoril ako so zástupcom krajín Visegrádskej štvorky. Práve tomuto zoskupeniu Slovensko do konca júna predsedá.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Viac k témam: EK Európska komisia, Európska rada, Európsky parlament (EP), premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Pellegrini s Tuskom hovoril o nových európskych predstaviteľoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*