Prezident Kiska posiela dvoch zástupcov na verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov

21. januára 2019

BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vyšle na verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov dvoch svojich zástupcov. Kisku bude zastupovať riaditeľ odboru legislatívy Stanislav Gaňa a poradca pre ústavnoprávne otázky Marián Giba.

Prezident sa zároveň domnieva, že neexistuje žiaden legitímny dôvod na to, aby Národná rada SR nezvolila dostatočný počet ústavných sudcov v potrebnom termíne.

Podľa Kisku je medzi kandidátmi navyše dostatočný počet odborníkov. „Som rád, že medzi uchádzačmi vidím ľudí, ktorí by mohli byť pre Ústavný súd SR, kvalitu a dôveryhodnosť súdnictva na Slovensku prínosom. Je ich tam dostatok na to, aby obsadili všetky voľné pozície sudcov a sudkýň ústavného súdu,“ uviedol prezident.

Sudcov bude parlament voliť vo februári

Kiska doteraz jasne nepovedal, či vymenuje alebo nevymenuje za ústavného sudcu v prípade jeho zvolenia expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.

Okrem neho sa o post na ústavnom súde uchádza napríklad poslanec Národnej rady SR Peter Kresák (Most-Híd), či obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská. Parlament bude voliť sudcov v priebehu februára.

„V priebehu tohto týždňa bude v Ústavnoprávnom výbore Národnej rady SR verejné vypočutie uchádzačov o miesta kandidátov na sudcov a sudkyne Ústavného súdu SR. Prezident Andrej Kiska využije svoje právo a vyšle na vypočúvanie svojich zástupcov,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor prezidentovej kancelárie.

Čo bude zaujímať zástupcov prezidenta?

Zástupcovia prezidenta sa na verejnom vypočutí budú podľa nej venovať najmä vecnej diskusii o zodpovednosti ústavného súdu za jeho rozhodnutia, aj otvorenosti tohto najvýznamnejšieho súdneho orgánu voči odbornej aj širšej verejnosti.

Sústredia sa tiež na problémy spojené s morálnou integritou a dilemami sudcu ústavného súdu a schopnosti odolávať tlakom na jeho konanie a rozhodovanie.

Zástupcov prezidenta budú zaujímať aj názory jednotlivých uchádzačov na vzťahy medzi ústavným súdom a ostatnými najvyššími ústavnými orgánmi a na najväčšie problémy a výzvy, ktoré stoja pred ústavným súdnictvom. Prezident opakovane zdôrazňuje, že pri výbere sa bude riadiť výlučne kritériami nespochybniteľnej odbornej autority a morálnej integrity navrhnutých kandidátov.

Deväť voľných talárov na ústavnom súde

O deväť voľných talárov na Ústavnom súde SR zabojujú vo februári súčasní elitní sudcovia, advokáti, notári, exekútori či politici. Najviac púta pozornosť meno bývalého trojnásobného premiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.

Uchádzači ešte pred voľbou absolvujú verejné vypočutie, ktoré odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Novinkou je okrem vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu či audiozáznamu. Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien.

Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára. Nasledovať bude voľba Národnej rady SR, ktorá zvolí 18 kandidátov, z ktorých vymenuje prezident polovicu.

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov.

Výbor bude tieto náležitosti posudzovať po verejnom vypočutí. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku. Noví sudcovia budú po zvolení obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Kandidáti na sudcov Ústavného súdu SR

Nominovaní sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Viac k témam: Národná rada SR, prezident Slovenskej republiky, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska posiela dvoch zástupcov na verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*