Rolanda odsúdili na päť rokov väzenia, vyvážal ľudí do Nemecka a nútil ich žobrať

23. januára 2019

BANSKÁ BYSTRICA 23. januára (WebNoviny.sk) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v stredu potvrdil nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere päť rokov pre 35-ročného Rolanda Šarköziho z Rimavskej Soboty, stíhaného za zločiny obchodovania s ľuďmi a vydierania.

Šarközi a ďalší spoluobžalovaní ako organizovaná skupina vyviezli v rokoch 2013 až 2015 minimálne osem ľudí do nemeckého mesta Darmstadt na žobranie.

Roland, prezývaný Piťo, stál v čele skupiny, ktorú tvorila jeho družka Patrícia Balogová prezývaná Patrina, jeho rodičia Mária a Koloman Šarköziovci, Dáša Bangová nazývaná Sirma a invalidný dôchodca Milan Illéš.

Vyviezli aj ženu na vozíku

Od októbra 2013 vyviezli do Nemecka postupne minimálne osem ľudí, ktorí tam pre nich žobrali. Niektorým sľúbili prácu na stavbe, iným, že budú predávať noviny a jeden mal dostať miesto kuchára.

Medzi žobrajúcimi sa ocitla aj ťažko zdravotne postihnutá žena na invalidnom vozíku, ktorú do Darmstadtu vyviezli opakovane aj s jej druhom. Pretože bola v druhom stave, presvedčili ju, aby si dala dieťa zobrať.

Jedna žena, ktorej sľúbili vykonávať v Nemecku rôzne domáce práce, ale nakoniec tiež musela žobrať, ušla z Nemecka a vrátila sa na Slovensko. Do Nemecka vozil ľudí na žobranie Milan Illéš. V Nemecku ich Roland a jeho otec Koloman, prezývaný Pujo, kontrolovali a strážili, aby neušli.

Stravu im dávali raz denne

Zároveň im brali „zárobok“ a v prípade, že si niečo nechali, Roland ich bil alebo sa im bitkou vyhrážal. Stravu im dávali raz denne a prespávať ich nechali pod rôznymi prístreškami, v aute alebo v stane.

Súd presne nevyčíslil, o koľko sa skupina na svojich obetiach obohatila, ale polícia pri odhalení rodinného gangu to odhadla na vyše 70-tisíc eur.

Skupina zneužívala neľahkú životnú situáciu obetí, ťažké zdravotné problémy, aj závislosť od alkoholu a omamných látok. Šarköziovci ich svojim obetiam dožičili.

Roland sa proti verdiktu odvolal

Na Okresnom súde v Banskej Bystrici sa Šarköziovci a ich komplici priznali. Preto súd najvyšší trest päť rokov uložil iba Rolandovi ako organizátorovi. Ostatní dostali každý podmienku na tri roky so skúšobnou dobou na štyri roky, počas ktorých sa musia podrobiť probačnému dohľadu súdu.

Proti verdiktu sa odvolal iba Roland s tým, že by prijal podmienečný trest, pretože sa priznal a po prepustení z väzby už vedie riadny život. Poukázal aj na skutočnosť, že má štyri maloleté deti, o ktoré jeho družka bude mať problém sa starať.

Odvolací senát Rolandove dôvody neakceptoval a prvostupňový verdikt potvrdil. Roland sa na odvolacom konaní ospravedlnil, v opačnom prípade by bol putoval rovno do výkonu trestu, ktorý si odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Poškodených s ich nárokom na náhradu škody odkázali súdy na civilný proces.

Viac k témam: Krajský súd Banská Bystrica, obchodovanie s ľuďmi, odsúdenie, vydieranie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rolanda odsúdili na päť rokov väzenia, vyvážal ľudí do Nemecka a nútil ich žobrať © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*