Senátori idú žalovať prezidenta Zemana pre hrubé porušenie ústavy, majú vytipovaných 20 skutkov

30. januára 2019

PRAHA 30. januára (WebNoviny.sk) – Český senátor Václav Láska z Klubu pre liberálnu demokraciu – Senátor 21 oznámil, že skupina senátorov pripraví ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana pre hrubé porušenie Ústavy Českej republiky.

Máme vytipovaných zhruba dvadsať skutkov,“ povedal senátor Láska. Poslednou kvapkou podľa neho bola snaha prezidenta Zemana zasahovať do rozhodovania sudcov.

Planá diskusia, či prezident niečo spáchal, alebo nespáchal, už nikam nevedie,“ povedal. „My si myslíme, že svojimi činmi hrubo ústavu porušuje, preto sme sa rozhodli, že pripravíme text žaloby, v ktorej by sme popísali všetky skutky, pri ktorých sa domnievame, že bola ústava porušená,“ vyhlásil senátor.

Hrubé porušenie ústavy

Text ústavnej žaloby chce najmenší senátny klub pripraviť v dvoch krokoch. Prvým bude faktické popísanie skutkov, ktoré sú v rozpore s ústavou, a ten podľa Lásku senátori predstavia do dvoch týždňov.

Potom sa pustíme do právnej argumentácie, ktorá bude pomerne náročná. Na to sme si vyčlenili čas štyroch týždňov,“ uviedol senátor.

Zdôraznil, že nepôjde o žalobu pre „vlastizradu„, ale pre hrubé porušenie Ústavy Českej republiky. „My ten krok Václava Lásku vítame, budeme ho podporovať a budeme sa mu snažiť pomôcť,“ reagoval pre iDNES.cz predseda senátneho klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Potrebný súhlas

Začať impeachment hlavy štátu ale nie je jednoduché. Na prijatie návrhu ústavnej žaloby Senátom je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných senátorov.

Na prijatie súhlasu Poslaneckej snemovne s podaním ústavnej žaloby je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov.

V Snemovni pritom za Zemanom stojí premiér Andrej Babiš a jeho ANO, sociálna demokracia, komunisti aj SPD Tomia Okamuru, informuje portál iDNES.cz.

Viac k témam: Klub pre liberálnu demokraciu – Senátor 21, Ústava ČR, ústavná žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Senátori idú žalovať prezidenta Zemana pre hrubé porušenie ústavy, majú vytipovaných 20 skutkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*