Slováci odplatili Lotyšom prehru v predĺžení, rozhodol 17-ročný mladík a nový rekordér Slafkovský

21. apríla 2021

21.4.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila nad Lotyšskom 1:0 po predĺžení v stredajšom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta. Víťazný gól strelil v čase 60:52 min 17-ročný debutant v A-tíme SR Juraj Slafkovský po skvelej akcii ďalšieho mladíka Samuela Kňažka.

Slováci odplatili Lotyšom utorkovú prehru 1:2 po predĺžení, oba zápasy odohrali pred prázdnymi tribúnami v Piešťanoch. V 30. vzájomnom stretnutí oboch súperov sa zrodilo 17. víťazstvo Slovenska. Lotyši majú na konte 10 víťazstiev a tri zápasy sa skončili remízou. Skóre z týchto zápasov je 94:65 z pohľadu slovenského tímu.

Rýchlejší a silnejší

„Boli sme rýchlejší a silnejší na puku ako včera. Aj mladí hráči boli veľmi dobrí. Slafkovský dosiahol víťazný gól po Kňažkovej akcii, bolo zábavné sledovať ako hrali. Všetci naši mladí hráči zahrali veľmi dobre proti hotovým mužom. Celkovo sme dali vo dvoch zápasoch iba po góle, musíme teda viac strieľať a pokúšať sa skórovať. Napríklad aj dorážkami a tečmi namiesto toho, aby sme chceli zakončovať perfektné akcie,“ uviedol tréner tímu SR Craig Ramsay v prvej reakcii pre RTVS.

Ramsay dal v druhom zápase proti Lotyšom šancu prvýkrát predviesť sa aj dvom 17-ročným hráčom. Útočník Juraj Slafkovský vo veku 17 rokov a 22 dní dokonca prekonal 22-ročný rekordný zápis Mariána Gáboríka a stal sa najmladším hráčom histórie v drese A-tímu SR.

Okrem neho sa predstavil aj obranca Šimon Nemec vo veku 17 rokov a 65 dní. Obaja podali odvážny výkon a Slafkovského snaha bola v predĺžení korunovaná víťazným gólom.

Chýbali centimetre

Veľkú šancu slovenského tímu nepremenil v 37. min Daniil Fominykh, ktorý sa z ľavej strany natlačil až pred brankára, ale jeho forhendovému blafáku chýbali centimetre.

Aj v záverečnej minúte druhej tretiny mohli aktívnejší Slováci otvoriť skóre, ale po prihrávke 18-ročného obrancu Samuela Kňažka o tri roky starší Andrej Kollár neuspel zoči-voči brankárovi Lotyšov Ivarsovi Punnenovsovi.

Neuznané góly

Už po niekoľkých sekundách tretej tretiny Lotyši otvorili skóre, ale gól Miksa Indrašisa neplatil po trénerskej výzve Slovákov. Lotyšský útočník mal zrejme vysokú hokejku alebo nedovolene bránil gólmana Branislava Konráda.

V polovici tretej tretiny predviedol skvelú akciu Martin Faško-Rudáš, ale brankár Lotyšov zachránil ľavým betónom. Rovnaký hráč v 54. min aj otvoril skóre, keď bekhendom upratal do bránky skákajúci puk vyrazený Punnenovsom.

Lenže aj lotyšský tréner si vzal výzvu a ani slovenský gól nebol uznaný. O tri minúty neskôr boli hokejisti z Pobaltia opäť blízko ku gólu, ale Roberts Bukarts po prečíslení ani na dvakrát neprekonal Konráda.

Dobrý záver

Hostia mali dobrý záver riadneho hracieho času, ale z veľkej prevahy gól nevyťažili. Z predĺženia uplynulo len 52 sekúnd, keď akciu dvoch slovenských mladíkov zakončil gólom do odkrytej bránky Slafkovský.

Najbližšie sa Slováci v príprave na MS 2021 predstavia opäť v Piešťanoch vo dvoch zápasoch proti Nemcom (24.- 25. 4.) a ďalších dvoch proti Rakúšanom (1.- 2. 5.). Generálku na svetový šampionát v Rige (21.5. – 6.6.) absolvujú 6. a 7. mája v Prahe proti domácim Čechom.

Prípravný medzištátny zápas – Piešťany – streda:

Slovensko – Lotyšsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0) – doplnkové sam. nájazdy: 1:2
Gól: 61. Slafkovský (Kňažko)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, Baluška – Synek, Durmis, bez divákov
Zostava SR: Konrád – Grman, Jánošík, Šimon Nemec, Marek Ďaloga, Kňažko, Koch, Bučko, Gachulinec – Lamper, Buc, Liška – Mucha, Michal Chovan, Okuliar – Faško-Rudáš, Bubela, Fominykh – Slafkovský, Kollár, Holešinský

Viac k témam: hokejové zápasy, Majstrovstvá sveta (MS) v hokeji
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci odplatili Lotyšom prehru v predĺžení, rozhodol 17-ročný mladík a nový rekordér Slafkovský © SITA Všetky práva vyhradené.