Smer-SD reaguje na údajnú komunikáciu Glváča s Alenou Zs. a žiada trestné stíhanie pre únik informácií

25. januára 2019

BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Strana Smer-SD vyzýva všetkých kompetentných, ktorí sú zodpovední za zložky pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy, aby bezodkladne prijali rázne opatrenia na zabránenie akýchkoľvek únikov informácií zo živého spisu a zabránili tak bezprecedentnému možnému mareniu vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Bezbrehé porušovanie zákonov

Žiada tiež, aby prokuratúra, policajný prezident a ďalší zodpovední prijali také opatrenia, vrátane začatia trestného stíhania, aby sa ďalšie informácie o vyšetrovaní dostávali na verejnosť len oficiálnou cestou.

„Je neprípustné, aby sme v rámci politického boja a z potreby vytvárať senzácie boli svedkami bezbrehého porušovania zákonov, žiaľ, intenzívne podporovaného aj médiami. Vynášanie citlivých informácií zo spisu nemôže v žiadnom prípade pomôcť vyšetreniu vraždy, ale naopak, odvracia pozornosť od skutočných páchateľov,“ píše sa v stanovisku k medializovaným informáciám týkajúcich sa podpredsedu NR SR Martina Glváča, ktorú agentúre SITA poskytol vedúci tlačového oddelenia strany Smer-SD Ján Mažgút.

Podsúvajú rôzne informácie

„Žiaľ, sme svedkami, že namiesto toho, aby mali vyšetrovatelia pokoj na prácu pri objasňovaní tak závažného prípadu, sa tu rozohrávajú spravodajské hry, verejnosti sa účelovo podsúvajú rôzne informácie, ktoré nikto neverifikoval a ktoré vyvolávajú zbytočnú nenávisť a polarizujú spoločnosť,“ uviedla strana Smer-SD v stanovisku.

Ohradzuje sa tiež proti cielenej diskreditácii vybraných osôb. „Zverejňovať niekoho osobnú komunikáciu, či už pravdivú, alebo nepravdivú, ktorá neobsahuje žiadne informácie o páchaní trestného činu či nabádaní k nemu, nie je verejným záujmom, ale naopak, je porušením jedného z ústavných práv každého občana Slovenskej republiky“.

„V tejto súvislosti tiež upozorňujeme na fakt, že k spisom má prístup bývalý politik hnutia OĽaNO – NOVA a v súčasnosti právny zástupca rodičov zavraždenej, ktorý s podozrivou Alenou Zs. v minulosti sám komunikoval. Aj vzhľadom k tomu by si mala verejnosť odpovedať na otázku, komu a na aké ciele má takéto vynášanie súkromnej komunikácie poslúžiť,“ dodáva strana Smer-SD vo svojom stanovisku.

Komunikovala s vplyvnými ľuďmi

Alena Zs., obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, komunikovala za posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Vyplynulo to z vyšetrovania prípadu. Zs. si komunikáciu s týmito mužmi aj archivovala a nie je vylúčené, že ju mohla používať aj na ich vydieranie. Túto komunikáciu získali vyšetrovatelia po zadržaní mobilu a počítača Aleny Zs., a po tom, čo dali tieto zariadenia preskúmať znalcom, napísal Denník N.

Podpredseda parlamentu Martin Glváč potvrdil, že komunikáciu s Alenou Zs. riešil ešte ako minister obrany (2012 – 2016) s vtedajším šéfom Vojenského obranného spravodajstva. Ako ďalej informuje portál televízie noviny.sk, komunikácia podľa neho bola čisto osobná a nepredstavovala žiadne bezpečnostné riziká.

Napriek tomu aj na odporúčanie komunikoval aj cez svojich ľudí. Glváč v rozhovore zároveň vylúčil, že by sa s Alenou Zs. kedykoľvek stretol, či už v Národnej rade SR, alebo inde. K osobnému stretnutiu podľa neho nikdy neprišlo.

Viac k témam: OĽaNO-NOVA, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Smer-SD reaguje na údajnú komunikáciu Glváča s Alenou Zs. a žiada trestné stíhanie pre únik informácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*