So zavraždeným starostom Adamowiczom sa lúčili tisíce Poliakov, medzi smútiacimi bol aj Tusk

19. januára 2019

VARŠAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – V poľskom meste Gdansk sa v sobotu koná pohreb zavraždeného starostu Pawla Adamowicza. Rozlúčiť sa s ním prišli poľskí aj európski predstavitelia, ako aj tisíce poľských občanov. Pohreb sa koná v Bazilike Najsvätejšej Panny Márie.

Na pódiu ho napadol muž

Medzi smútiacimi nechýba predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý bol Adamowiczovým blízkym priateľom, poľský prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki, predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, exprezident Lech Walesa či nemecký prezident Joachim Gauck.

Nebohého starostu Gdanska Adamowicza minulú nedeľu napadol muž na pódiu počas charitatívnej akcie a bodol ho do srdca a do brucha. Adamowicz po prevoze do nemocnice absolvoval päťhodinovú operáciu a v pondelok svojim zraneniam podľahol.

Odsúdený kriminálnik

Útočníkom bol v minulosti odsúdený kriminálnik, ktorý svoj čin nazval politickou pomstou a vyjadril sa, že je odporcom politickej strany Občianska platforma (OP).

Nenávisť voči tejto strane odôvodňoval aj tým, že počas jej vlády ho väznili za bankové lúpeže. OP je hlavnou opozičnou silou proti vládnucej nacionalistickej strane PiS. Adamowicz, v minulosti známy disident a člen Solidarity, bol popredným politikom OP, ktorej dlhoročným lídrom a doteraz najvýraznejšou postavou bol súčasný šéf Európskej rady Tusk.

Viac k témam: Európska únia, pohreb, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – So zavraždeným starostom Adamowiczom sa lúčili tisíce Poliakov, medzi smútiacimi bol aj Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*