Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke

21. septembra 2020

21.9.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika J. zostáva vo väzbe. O predĺžení lehoty trvania väzby do 11. marca 2021 u nej a zároveň aj u sudcu Richarda M. rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici.

Sťažnosť proti rozhodnutiu

Ako ďalej informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, u obvinenej sudkyne Denisy C. sudca lehotu nepredĺžil.

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor aj obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Monika J. sa dostavila pred sudcu ŠTS napriek hladovke, ktorú drží vo väzbe už druhý týždeň. Podľa jej advokáta Petra Erdösa v jej prípade dochádza k výrazným prieťahom v trestnom konaní.

Fantastický Matej Tóth splnil limit na olympiádu, v Dudinciach dosiahol svetový výkon roka

24.10.2020 (Webnoviny.sk) - Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z brazílskeho Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth ...

Zamietnutá žiadosť o prepustenie

Hladovkou chce podľa neho obvinená poukázať na bezmocnosť voči nezákonnosti a svojvôle, ktoré sa dejú voči jej osobe, pričom ona sa nebráni tomu, aby orgány činné v trestnom konaní riadne vyšetrili túto vec.

Monika J. sa z väzby pokúšala dostať v auguste, keď jej žiadosť o prepustenie zamietol ŠTS.

O jej sťažnosti následne rozhodoval Najvyšší súd SR (NS SR), ktorý konštatoval, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené a dôvody kolúznej a preventívnej väzby u nej naďalej pretrvávajú.

Zadržaní počas akcie Búrka

Denisu C. vtedy banskobystrický špecializovaný súd prepustil, ale senát NS SR jej žiadosť o prepustenie zamietol s tým, že dôvod kolúznej väzby nepominul.

Bývalú štátnu tajomníčku Moniku J., sudkyňu Denisu C. a sudcu Richarda M. zadržali v marci spolu s ďalšími sudcami počas policajnej akcie Búrka pre podozrenia z korupcie.

Národná kriminálna agentúra v tejto kauze obvinila 18 osôb a z nich 13 sudcov, pričom niektorí sú stíhaní na slobode, iní väzobne.

Viac k témam: akcia Búrka, korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*