Súd sa mal opäť zaoberať Pachingerom z kauzy nebankoviek, pojednávanie sa nakoniec neuskutočnilo

17. januára 2019

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Krajský súd v Bratislave sa mal vo štvrtok zaoberať odvolacím konaním v prípade nezaplateného výživného, preto priviedla eskorta sa súd Patrika Pachingera, právoplatne odsúdeného v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.

Na súd však prišiel zbytočne, keďže jeho advokát poslal súdu ospravedlnenie pre zdravotnú indispozíciu. Súd tak v tomto prípade vytýči nový termín verejného zasadnutia.

Argumentuje väzením

Prípad sa datuje ešte do roku 2006, keď Pachinger podľa obžaloby po rozvode nezaplatil výživné na vtedy neplnoletú dcéru. On však argumentoval tým, že v tom čase bol vo väzbe práve pre mediálne známu kauzu nebankových subjektov. Prípad pojednával Okresný súd Bratislava IV.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností odsúdil Špecializovaný trestný súd v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia, v jeho prípade rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Brtvovi a Pachingerovi tresty potvrdil Najvyšší súd SR v marci tohto roku.

Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.

Obohatili sa o milióny eur

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Brtva medzitým už požiadal o podmienečné prepustenie, čomu v auguste 2018 Okresný súd v Trnave vyhovel. Pachinger je stále vo výkone trestu. Odvolacie konanie s Jozefom M. ešte nebolo vytýčené, pričom ten argumentuje zdravotnými problémami.

Viac k témam: Horizont Slovakia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd sa mal opäť zaoberať Pachingerom z kauzy nebankoviek, pojednávanie sa nakoniec neuskutočnilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*