Súd uspokojil návrh poškodených osôb a zaistil majetok bývalého „sýkorovca“

29. januára 2019

BANSKÁ BYSTRICA 29. januára (Webnoviny.sk) – Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v utorok rozhodol o zaistení majetku na dvadsať rokov odsúdeného 48-ročného bývalého „sýkorovca“ Martina Kováča z Bratislavy.

Skúmali jeho účty aj v zahraničí

Rozhodnutie súdu súvisí s uspokojením návrhu poškodených osôb na náhradu škody, spôsobenej trestnou činnosťou „sýkorovca“. Verdikt nie je právoplatný, odsúdený Kováč, ktorý sa na pojednávaní ospravedlnil, sa k nemu vyjadrí v zákonnej lehote.

Súd skúmal účty Kováča v slovenských i zahraničných peňažných ústavoch, jeho majetkové pomery vo vzťahu k nehnuteľnostiam a iné. Bývalý príslušník skupiny bratislavského podsvetia sýkorovcov prezývaný Rybička už v roku 2015 po dohode s prokurátorom prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody za podiel na vražde Róberta Pála, ktorá sa stala v novembri 2003 v Pezinku a za dva iné vražedné pokusy.

Neskôr bol vylúčený z kauzy sýkorovcov prejednávanej v Banskej Bystrici na samostatné konanie. Senát v súlade s návrhom prokurátora vo februári minulého roku uznal vinu za členstvo Kováča v zločineckej skupine sýkorovci a jeho účasť na vražde Romana Deáka a uložil mu súhrnný trest.

Najzávažnejšia trestná činnosť

Rozsudok je právoplatný, čo sa týka viny, trestu a trojročného ochranného dohľadu. Kováčovi sa však nepozdávalo rozhodnutie o prepadnutí majetku a odvolal sa. Senát Najvyššieho súdu SR odvolaniu vyhovel a vrátil prípad na doplnenie tejto časti rozsudku.

Kováča začali súdiť v roku 2015 s celým gangom sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, prezývaného Kýbel. Po tom, ako Kováč priznal vinu v prípade vraždy Deáka a po uzavretí dohody o vine s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry, prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody, jeho vec vyčlenili na samostatné konanie.

Dohoda z roku 2015 sa týkala vraždy Róberta Pála ako príslušníka konkurenčného gangu, tzv. takáčovcov. Kováč bol viac rokov príslušníkom gangu a pohyboval sa medzi ochrankármi Kýbla ako člen jadra skupiny, ktoré sa zaoberalo najzávažnejšou trestnou činnosťou.

Maximálny stupeň stráženia

Kováč však svoju vinu priznal a podieľal sa na objasňovaní kriminálnych skutkov sýkorovcov a ich usvedčovaní. Kováč si trest odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia a po vykonaní ho čaká trojročný ochranný dohľad súdu nad jeho správaním.

Róberta Pála ako vysokopostaveného člena konkurenčného gangu zavraždili sýkorovci v novembri 2003 v Pezinku a pri útoku zranili aj jeho ochrankára. Bratislavského podnikateľa Romana Deáka zastrelili v októbri 1999 v bratislavskej Dúbravke. V tomto prípade Kováč vystupoval ako vodič jedného z vozidiel, ktoré pri akcii gang použil.

Skupina niesla meno podľa Miroslava Sýkoru, v minulosti považovaného za jedného z bosov bratislavského podsvetia. Zastrelili ho i s ochrankárom vo februári 1997 a šéfom gangu sa stal Róbert Lališ.

Viac k témam: Polícia SR, súd, Sýkorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd uspokojil návrh poškodených osôb a zaistil majetok bývalého „sýkorovca“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*