Turecko zriadi v Sýrii bezpečnostnú zónu, na jej vytvorenie potrebuje pomoc od Spojených štátov

15. januára 2019

DAMASK 15. januára (WebNoviny.sk) – Turecko zriadi v severnej Sýrii za pomoci svojich spojencov 20 míľ (zhruba 32 kilometrov) širokú bezpečnostnú zónu. V utorok sa tak vyjadril turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara bude podľa neho v tejto veci žiadať logistickú a finančnú pomoc od Spojených štátov a ďalších spojencov. Zóna „zabráni vstupu teroristov„, ochráni civilistov a zamedzí prílevu utečencov, uviedol Erdogan.

Erdogan o tejto záležitosti už v pondelok večer telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Telefonát bol podľa všetkého zameraný na zmiernenie napätia medzi Ankarou a Washingtonom po tom, čo sa Trump na Twitteri vyhrážal Turecku ekonomickým zničením, ak napadne kurdské sily v Sýrii.

Ankara považuje sýrske kurdské milície za teroristov a súčasť kurdského povstania na území Turecka. Erdogan sa vyjadril, že s Trumpom dosiahli „dohodu historickej dôležitosti„.

Viac k témam: bezpečnostná zóna, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko zriadi v Sýrii bezpečnostnú zónu, na jej vytvorenie potrebuje pomoc od Spojených štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*