Týchto 5 mýtov vás doteraz odrádzalo od operácie očí

17. novembra 2019

Uvažujete už dlhšie o laserovej operácii očí? Stavíme sa, že vás stále odrádza niekoľko mýtov o operáciách, ktoré čítate na internete či počúvate od okolia. Presvedčíme vás, že pravda je úplne iná.

1. Moja operácia nemusí dopadnúť dobre, môžem pri nej oslepnúť

V súčasnosti medicína napreduje raketovou rýchlosťou. Inak tomu nie je ani v oftalmológií. Lekári ani výrobcovia laserov nezaspali na vavrínoch a zariadenia neustále inovujú a zdokonaľujú. Fakt, že vám oslepnutie nehrozí, potvrdzujú aj štatistiky. Na svete už lekári vykonali niekoľko miliónov takýchto operácií a žiadna z nich nezaznamenala bezprostredne výslednú slepotu pacienta. Iba naozaj extrémne zriedkavo v prípade súbehu viacerých krajne nepriaznivých okolností (oslabená imunita, ťažká infekcia, poranenie oka po operácii, prudká autoimunitná reakcia, tvorba jazvy na rohovke) v priebehu hojenia a ich nesprávneho liečenia môže dôjsť v dôsledku k čiastočnej strate videnia. Aj vďaka technologickým inováciám ako je miniaturizácia a počítačová kontrola je laserová operácia očí považovaná za jeden z najbezpečnejších operačných zákrokov vôbec.

Prístroje, s ktorými sa oči operujú, dovoľujú operatérovi zákrok prerušiť v akomkoľvek momente. Samozrejme najdôležitejšie je zveriť sa do rúk odborníkom, ktorí vás pred operáciou dôkladne vyšetria a prejdú si s vami každý krok operácie, prognózu výsledku  a rekonvalescencie.

2. Bude ma to určite bolieť!

Sľubujeme, nebude. Pacienti, ktorí podstúpili operáciu pár rokov dozadu, sa vám mohli posťažovať na bolestivé dni po zákroku a tak vás odradiť. Avšak dnes je všetko celkom inak. Pred zákrokom vám do očí nakvapkajú kvapky, ktoré oko znecitlivia. Operácia ďalej pokračuje bezbolestne. Dokonca ani po zákroku sa nestáva, že by rekonvalescencia bola bolestivá. Za bezchybný priebeh vďačíme šikovným rukám chirurgov, kvalitným prístrojom a operačným metódam, pri ktorých pacient nepociťuje žiadnu bolesť ani počas ani pri operácii. Takou metódou je napríklad ReLEx Smile.

Táto metóda kombinuje prednosti všetkých doterajších operačných metód – bezbolestnosť, rýchlosť a šetrnosť. ReLEx Smile dovoľuje chirurgovi zachovať v oku potrebnú povrchovú časť rohovky, akúsi opornú konštrukciu, ktorá je potrebná pre jej výživu a hlavne pevnosť a stabilitu .

3. Na laserovú operáciu si musím šetriť celý život

Koľko investujete do topánok, oblečenia či smartfónov, auta? Na prvý pohľad sa môže zdať cena zákroku vyššia, keďže ide o jednorázovú investíciu. Áno jednorazovú. No omnoho drahšie auto si kupujete niekoľko krát za život, telefón poniektorí každý rok. Navyše ak si však spočítate, koľko financií miniete na očné šošovky, sklá a niekoľko štýlových rámov, rýchlo zistíte, že ste dávno prekročili cenu operácie. Musíte zvážiť najmä obdobie po operácii. Koľko radosti vám prinesie vstať ráno z postele bez toho, aby ste museli hľadať okuliare na nočnom stolíku? “Už dávno som to mal urobiť..” počúva MUDr. Juhás PhD. pravidelne  pri kontrolách po operácii.

V špecializovaných očných klinikách si môžete dopriať bezchybný zrak jednoduchšie. Napríklad očná klinika Oftum ponúka pre svojich pacientov možnosť uhradiť zákrok v 2 splátkach úplne bez navýšenia. V cene zákroku pre vás nachystajú kvapky a potrebné lieky na doliečenie či slnečné okuliare.

4. S otvoreným okom nevydržím dlho. Bojím sa, že sa pohnem a pokazím operáciu

No a čo. Nič vážne sa nestane. Sú to len bublinky, ktoré sa rozpustia a oko je ako predtým. Zákrok možno zopakovať. Reč je znova o technológii Relex Smile. Samotná laserová operácia očí v súčasnosti trvá len 26 sekúnd. Pri zákroku sa operujú obe oči, takže operácia naozaj ubehne veľmi rýchlo.

Vďaka tomu, že povrch rohovky je znecitlivený, potreba žmurkania je výrazne nižšia, pomáha aj jemná kovová pružinka, ktorá drží mihalnice od seba.

Poloha oka je počas celej operácie niekoľko stokrát za sekundu sledovaná špeciálnym systémom Eye tracking, resp. je šošovka laseru posadená a  prisatá priamo k rohovke. Vďaka nemu je laserový zásah aj pri pohybe oka umiestnený na správne miesto. Pri veľkých pohyboch sa laser automaticky zastaví a pokračuje až po tom, ako svoje oko upravíte do správnej pozície.

5. Ja vlastne operáciu ani nepotrebujem, aj tak sa mi dioptrie vrátia

Žiadny zdravotný problém nie je príjemný. Rovnako to platí aj o rozmazanom videní. Čo v prípade, keď príde zima a vstup do každého interiéru sprevádza zarosenie okuliarov? Alebo fakt, že nosenie šošoviek nie je z dlhodobého hľadiska pre oko príliš zdravé? Predstavujú totiž riziko infekcií a poškodenia rohovky, ktoré môžu mať vážnejšie následky.

Zmena zakrivenia rohovky urobená laserom je trvalá. To ovšem neznamená, že sa nemôžu časom v dôsledku starnutia alebo zmien celkového zdravotného stavu meniť iné štruktúry oka, ktoré majú vplyv na videnie. V týchto  výnimočných prípadoch zmeny dioptrickej sily oka lekári nález posúdia a v prípade, že je ďalšia laserová korekcia bezpečným riešením, ktoré zabráni zníženiu kvality zraku, ju majú pacienti kliniky Oftum automaticky zadarmo.

Najčastejšie mýty, ktoré bránia pacientom podstúpiť laserovú operáciu očí sú v súčasnosti jednoducho vyvrátiteľné faktami. Pamätajte, že veda a medicína každým dňom napreduje míľovými krokmi a lekári sú vždy pripravení ponúknuť vám najlepšie možné riešenie pre váš zdravotný stav.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*