V bratislavskej Dúbravke sa vo februári uskutoční Valentínska kvapka krvi

17. januára 2019

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – V bratislavskej Dúbravke sa vo februári uskutoční Valentínska kvapka krvi. Informuje o tom oficiálna internetová stránka mestskej časti s tým, že hromadný odber bude 13. februára v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej za Obchodným domom Saratov. Vedenie mestskej časti podujatie organizuje v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR.

Darcom môže byť človek do veku 60 rokov a interval darovania pre mužov je každé tri mesiace a pre ženy každé štyri. Záujemcovia si musia priniesť občiansky preukaz a kartičku poistenca.

Národná transfúzna služba na svojej oficiálnej webovej stránke informuje, že približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek každoročne spotrebujú iba na Slovensku. Krv potrebujú obete úrazov a nehôd, ľudia, ktorí chodia na operácie, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu, na nádorové ochorenia i na ochorenia krvných buniek.

Celosvetovo za jeden rok pacientom podajú viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za dva týždne, strata železa za dva mesiace.

Viac k témam: darovanie krvi, Valentínska kvapka krvi
Zdroj: Webnoviny.sk – V bratislavskej Dúbravke sa vo februári uskutoční Valentínska kvapka krvi © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*