Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá lavínové nebezpečenstvo druhého stupňa

20. januára 2019

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z 5-dielnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Hlavným lavínovým problémom je previaty sneh

Situácia sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následne ochladenia všeobecne zlepšila. Snehová pokrývka je sadnutá a s výnimkou niektorých strmých svahov, všeobecne dobre spevnená. Hlavným lavínovým problémom na určitých svahoch ostáva vetrom previaty sneh z posledného sneženia.

Uložený je najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti, snehové vankúše a preveje. Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Výskyt samovoľných lavín sa neočakáva.

Na záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše

V nedeľu bolo na horách prevažne zamračené, miestami v Tatrách slabo snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -13 do -6°C. Bolo bezvetrie, alebo fúkal len mierny vietor južných smerov s rýchlosťou do 5 m/s. Nový sneh nepripadol, len nad ránom slabo snežilo v oblasti Tatier.

Počas posledného sneženia (nedeľa – streda) pripadlo 30 – 80 cm snehu, ktorý bol silným severozápadným vetrom prefúkaný do záveterných, hlavne južných a juhovýchodných svahov a do pásma lesa. Na záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše a doskový sneh rôznej tvrdosti.

Výška snehu má nadpriemerné hodnoty

Horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. Na krajoch horských hrebeňov sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.

Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách je do 180 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 – 250 cm. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, počasie, Vysoké Tatry, Západné Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá lavínové nebezpečenstvo druhého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*